Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan hemşirelere verilen hizmet içi eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the in-service training program given to the nurses who are on duty at the ministry of health İstanbul Training and Research Hospital
  1. Tez No: 226176
  2. Yazar: NERİMAN NÜZKET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan hemşirelerin kendilerine verilen hizmet içi eğitim programına dair görüşlerinin alınarak eğitim programının değerlendirilmesidir. Betimsel araştırma modellerinden genel tarama yöntemi ile yapılan araştırmanın çalışma grubunu hastanede farklı servislerde çalışan 200 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 59 maddeden oluşan tek tip anketin uygulanması ile elde edilmiştir. Anket ile ilk önce hizmet içi eğitime dair genel görüşler alınarak, eğitim programının hedefleri, uygulaması, eğitimci özellikleri, öğrenme ortamı özellikleri ve değerlendirmesi ile ilgili görüşler alınmıştır. Araştırmanın alt problemlerine cevap bulmak amacı ile anketlerden elde edilen hemşire görüşleri ortalama ve frekans hesapları yapıldıktan sonra tablo haline getirilmiştir. Daha sonra elde edilen bu veriler tek faktörlü varyans analizi (ANOVA testi) ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin eğitim programına dair görüşlerinde ?Genel? boyutta mezun oldukları okula göre fark bulunmuş, alınan puan ortalamalarında lisans mezunlarının lehine sağlık meslek lisesi mezunlarına göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Programın ?Değerlendirme?, ?Uygulama? ve ?Eğitici? boyutlarında kıdeme göre farklılıklara bakıldığı vakit 16 yıl ve üstü kıdeme sahip olan hemşireler 6-10 yıl kıdeme sahip olanlara göre daha olumlu görüşler bildirmişlerdir. Hemşirelerin kurumdaki görevlerine göre ortalama puanlarında farklılıklar ise eğitim programının ?Değerlendirme?, ?Hedef?, ?Uygulama? ve ?Eğitici? boyutlarında poliklinik hemşirelerinin lehine çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the views of the nurses on duty at the Ministry of Health Istanbul Training and Research Hospital about the in- service training program given to them and to evaluate the training program. The research was done with a General Search Method which is one of the Descriptional Research Methods and most of this research is formed by 200 nurses who work in various services within the hospital. The results of this research were obtained from a single type questionnaire consisting of 59 items. From the questionnaire, first the general views on the in-service training were obtained, followed by the objectives and application of the training program, features of the trainer, features of the learning atmosphere and views on it?s evaluation were also obtained. With the aim to find answers to the sub-problems of the research, the views of the nurses obtained from the questionnaires were turned into a table after the average and frequency calculations were done. Later on, these results were analysed by a single factor variant analysis (Anova Test). As a result of the research, under the ?General? section, a difference was found on the nurses views of the training program according to the schools they graduated from, and also a meaningful difference was seen in advantage of the university graduates while comparing them to the points scored by graduates of health career high schools. When we look at the differences according to seniority under the titles ?Evaluation?, ?Application? and ?Educational?, nurses with 16 years and over seniority, expressed more positive views as opposed to nurses with 6 to 10 years of seniority. The differences in the average points according to the nurses institutional duties, turned out in the advantage of the nurses coming from polyclinics, under the titles ?Evaluation?, ?Target?, ?Application? and ?Educational? of the training program.