Yöneticilerin liderlik davranışlarının örgütsel başarı üzerindeki etkisi: Çanakkale hazır mutfak sektöründe uygulama
The leadership behaviours of managers the impact at organizational success: Practice in the Çanakkale kitchen furniture industry
- Tez No: 226184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN YELKİKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Günümüz dinamik dünyasında organizasyon yönetimi, basit ve bildik formüller kullanılarak başarıya ulaşılamayacak kadar karmaşık bir iş halini almıştır. Günümüzde yöneticiler sorumluluklarının statüko ile belirlenmiş olduğu önyargısını aşmak zorundadırlar. Çünkü yöneticilerin işlerini yaparken gösterdikleri yetkinlik, önemli bir dereceye kadar tüm organizasyonun faaliyet kalitesini etkiler.Organizasyonlarda yöneticiler tek önemli etmen olmamakla birlikte organizasyonun başarısı üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptirler. Bunun sonucunda organizasyonun birer üyesi olarak tüm yöneticilerin etkin olmaları büyük önem taşır. Günümüzde yeni yöneticiler nasıl liderlik edileceğini öğrenmek istemektedirler. Çünkü bir organizasyonun başarısı, yöneticilerinin lider özelliklerine sahip olmasına bağlıdır.Bireysel, grupsal ve örgütsel başarı ile lider tarafından sergilenen liderlik davranışlarının takipçiler tarafından algılanması arasında pozitif bir ilişki mevcuttur. Konu ile ilgili birçok çalışma lider davranışlarının örgütsel başarı için ne kadar önemli olduğunu açıkça vurgulamıştır. Kamuoyundaki genel görüş, etkin yöneticilere sahip organizasyonların başarılı, aksi durumdaki organizasyonların ise başarısız olduğu yönündedir.Bu çalışmada, Çanakkale hazır mutfak sektöründe yer alan 6 firmanın çalışanları ile görüşülmüş ve onlara uygulanan anket sonucunda yöneticilerin liderlik davranışları gösterip göstermedikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra, bu liderlik davranışlarının örgütsel başarı üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Managing organizations in these dynamic times is a complicated job that, as we shall learn, cannot be successfully achieved by following simple, cut-and-dried formulas. These days managers must move beyond the pervasive myth that their responsibility is to cope with the status quo. Because to an importantextent, the skill with which managers do their jobs affects the quality of our organizational experiences.While an organization?s managers are not its only important resource, they have a real impact on an organization?s success. Thus as members of organizations, it is very important to all of us that managers be efficient and effective. Learning how to lead is what new managers want to know these days. Because success of an organization depends on having managers who has leaders characteristics.Positive relationships have been consistently reported between individual, group, and organizational success and the ratings followers give their leaders on these leadership behaviors. Considerable research has highlighted the importance of leader behaviors for organizational success. It is generally agreed that organizations with effective managers will likely be successful, whereas organizations with poor managers will likely fail.In this study, workers of the 6 firms, which are in the kitchen furniture industry of Çanakkale, are interviewed and as a result of the questionnare it is tried to be defined if the managers have leadership behaviors or not. After all, it is investigated whether these leadership behaviors are effective on organizational success.