Çok alanlı sanat eğitimi yönteminin öğretmenler tarafından bilinmişlik düzeyi ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
The knownability level of multi-disciplinary art education method by teachers and problems on practice
  1. Tez No: 226186
  2. Yazar: ÖZLEM ELKOYUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sanat, insan doğasının bir gereğidir. Toplumsal yaşamın en önemli boyut ve unsurlarından biridir. İnsan olmanın gereği, varlığının bir ifadesidir. Dolayısıyla insan yaşamında formal bir sanat eğitimi olmadığını düşünsek bile sanatsal belirtiler amatörce veya sponten bir şekilde, insanın doğasından kaynaklanan bir içtepi olarak kendini farklı alanlarda gösterebilecektir Sanat tarihi boyunca neyin sanat olarak adlandırılacağına dair fikirler sürekli değişmiş, bu geniş anlama zaman içinde değişik kısıtlamalar getirilip yeni tanımlar yaratılmıştır. Okul öncesi sanat eğitimi çocuğun algı, beceri ve yaratıcı gücünün bir göstergesi olarak ortaya çıkan resim etkinliği aynı zamanda duygusal ve sosyal eğitiminin belirleyici bir unsuru olarak da görülür. İlk ve ortaöğretimde sanat eğitimi kişilerin kendilerini ifade etmesi için onlara imkan tanıyan bir süreçtir. Sanat eğitiminin en önemli amacı kişilerin kendilerini ve dünyayı yaratıcı bir şekilde algılama yeteneklerini artırmaktır. Kişilerin sanat ürünü oluşturma süreci kendi hayatına anlam vermenin bir yoludur.
Özet (Çeviri)
Art is in the nature of man. It is one of the most crucial elements and aspects of social life. It is one of the necessities of being human and an expression of one?s existence. Therefore, even if we think that there is no formal art education in a person?s life, artistic indications could push themselves forward as natural internal reactions in different areas, either amateurishly or spontaneously. During the history of art, the opinions regarding what may or may not be rergarded as art have constantly changed. Some restrictions have been imposed on this idea and new definitions have been created. Preschool art eduaction, which has been considered as an indicator of a child?s perception, skills and creative power, along with painting, is regarded as a determining factor of emotiaonal and social education. In primary and secondary education, art education is a process enabling individuals to express themselves. The major aim of art education is increasing the ability of and individual?s perception of the world from a creative point of view. The process of creating a work of art is a way to assign a meaning to one?s own life.