Doğurganlık kavramı üzerine plastik çözümlemeler
Plastic solutions on the concept of fertility
  1. Tez No: 226192
  2. Yazar: ZÜLEYHA UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Dogurganlık Kavramı Üzerine Plastik Çözümlemeler? baslıgı adı altında hazırlanan bu eser metninde, tarih öncesinden baslayarak günümüze degin geçen süreçte dogurganlık kavramına iliskin belge ve buluntular incelenmistir. Edinilen bulgular dikkate alınarak özgün uygulamalar yapılmıstır. lkçaglardan itibaren Anadolu'da yasayan topluluklar tarafından çesitli amaçlarla yapılan ve bugün heykel olarak nitelendirilen objeler zengin bir anlatım diline sahiptirler. Günümüzden 30.000 yıl öncesine tarihlenen heykel, duvar resmi ve kabartmalarda betimlenen dogurganlık kavramı; zamanla farklı süreçler geçirmistir. Heykelciklerde kadının dogurma ve besleme özelliklerinin öne çıkarılması gögüs, vulva ve karın bölgesinin abartılarak sekillendirilmesi, çogunlukla dogurganlıgın sembolü olmasından kaynaklanmaktadır. Prehistorik ve Neolitik dönem kadın heykelleri incelenerek, lkçaglardan itibaren kullanılan dogurganlık sembollerinin sanata yansımaları üzerinde durulmustur. Çalısmalarda dogurganlık kavramının zaman içerisindeki degisimi anlatılmıs ve dogurganlık kavramına iliskin eser veren seramik sanatçıları ve eserleri irdelenmistir. Uygulama çalısmalarına iliskin açıklamaların yer aldıgı son bölümde; organik formlar üzerinde görülen abartılı biçim bozma ve dogurganlıkla ilgili semboller dogurganlık kavramını vurgulanmak için kullanılmıstır. lkçaglarda kadının dogurganlıgı önemli bir kavram olmustur. Kadın bugün de aynı derecede önemsenmeli ve toplumsal statüde, erkeklerle esit birey olarak yer almalıdır. Doguran, üreten, düsünen, katılımcı kadın durusunun netlestirilmesi ve sanat alanında dogurganlık kavramının sürekliligini koruyan bir konu oldugu vurgulanmıstır. Seramik, photoshop, desen, multi-medyayla yapılan biçim arayısları, ?dogurganlık kavramının plastik olarak çözümlenmesinde? önemli anlatım olanakları saglamıslardır.
Özet (Çeviri)
In this text which is written under the title of ?Plastic Solutions on the Concept of Fertility?, documents and findings related to fertility concept through the duration starting from pre-history till now are studied. Considering the examined findings, original applications are done. Starting from the first ages, objects which were made for different purposes by the people lived in Anatolia and are accepted as sculptures now, have got rich expression ways. The fertility concept in sculptures, wall paintings and reliefs which are dated back to 30.000 years ago, had passed through different periods over time. Feeding and having baby properties of women were shown at sculptures as abnormal big modeled breasts, vulvas and bellies were result of the symbolism of fertility. Studying pre-history and neolithic period women sculptures, from the first ages reflections of the symbol of fertility on art are dwelled on. Evolution of fertility concept is explained in the works and ceramic artists and their works which are related on fertility concept are examined. In the last chapter which includes the explanations on the practical works, abnormal deformations on organic forms and symbols of fertility are used to emphasize the fertility concept. At first ages the fertility of women had been an important concept. Also today the fertility of women should get the same attention and in society women should have the same equal status as men have. Making clear the having baby, producing, thinking, attentive women status and permanency of the fertility concept at art are emphasized. Looking out forms with techniques like ceramics, photoshop, drawing, multi-media, has provided important expression possibilities on ?Plastic Solutions on the Concept of Fertility?.