Endüstri meslek lisesi öğrencilerinin istihdam alanındaki başarılarının değerlendirilmesi
The evaluation of the industrial school students? success at the employment areas
  1. Tez No: 226241
  2. Yazar: İZZET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada; Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin istihdam alanındaki başarı durumlarını değerlendirmek, işletmelerin meslek lisesi mezunundan beklentilerini ve bu beklentilerinin karşılanma düzeyinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca; İşletmelerin Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin istihdam alanındaki başarı durumlarını değerlendirmede Büyüklük, işkolu ve işletmedeki görev değişkenlerine göre farklılıklarının tespiti amaçlanmaktadır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan ve Makine, Elektrik- Elektronik, Metal ve Bilgisayar işkolunda faaliyet gösteren işletmelerde yönetici konumunda olan 200 yetkili üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarının yorumlanmasına geçilmeden önce bu araştırmada her türlü kavram açıklanmıştır. Araştırma için literatür taraması yapılarak Mesleki ve Teknik Eğitim, İstihdam ve Mesleki Eğitim ? İstihdam ilişkisi konuları araştırılmıştır.Bu araştırmada İşletmelerin Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin istihdam alanındaki başarı durumlarını değerlendirmede büyüklük, işkolu ve işletmedeki görev değişkenlerine göre farklılıkları incelenmiştir.Bu araştırmadaki toplanmış toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anketler işletme yetkililerini ziyaret edilerek uygulanmıştır. Anket toplam 41 sorudan oluşmaktadır. Veriler, aritmetik ortalama, frekans, % (yüzde), Anova (Tekyönlü varyans analizi), scheffe testi istatistikleri ile analiz edilerek yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin istihdam alanındaki başarı durumlarını değerlendirmede büyüklük, işkolu ve işletmedeki görev değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the industrial school students? success at the employment areas, the expectances of the plants from the industrial school graduated students and to determine the level of how this expectance met. Additionally, the aim of this study is to determine the variety due to the bigness, sector and employ factor at the plant while evaluating the industrial school students? success at the employment areas.The analyze carried out on 200 business officers of the plants located at the Anatolian side of Istanbul and which are active at machinery, electrical & electronics, metal and computer sector. Prior to comment the questionnaire results, all kind of terms at this study has been described. The commercial and technical education, employment and commercial education - employment relation topics has been researched for this study by making literature scanning.The variety due to the bigness, sector and employ factor at the plant has been investigated at this study while evaluating the industrial school students? success at the employment areas.The collected data has been analyzed by using the SPSS packaged program. The questionnaires have been carried out by visiting the business officers. The questionnaire is made up of 41 questions. The data has been commented by analyzing the arithmetic average, frequency, (%) percentage, Anova ( uni-directional variance analyze) and scheffe test.As a result of this study, the expressive variety due to the bigness, sector and employ factor at the plant has been pointed out while evaluating the industrial school students? success at the employment areas.