İlköğretim okullarındaki okul yöneticilerinin sınıf öğretmenlerinin algılarına göre değerlendirilmesi (Sultanbeyli ilçesi örneği)
The evalvation of how the drectors of the schools are percevied by the clasroom teachers in public primary schools
  1. Tez No: 226254
  2. Yazar: GÜLSEN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma; İstanbul İli Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Devlete ait ilköğretim okullarında çalışan 300 sınıf öğretmeni üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, okul yöneticilerinin takım lideri olarak algılanma ölçeği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin takım lideri olarak algılanması için gereken özellikler, takım liderliği, yetki devri, motivasyon, takım kültürü, risk alma ve vizyon şeklinde belirlenmiştir.Araştırmada kullanılan ölçeğin iç tutarlılık düzeyi Cronbach Alpha katsayısıyla hesaplanmıştır. Örneklem grubunu oluşturan öğretmenlerin ölçeklerden aldıkları puanların; yaş kıdem ve öğrenim düzeyi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, Non-parametrik Kruskal Wallis-H testi sonucunda gruplar arasında fark bulunduğunda, farklılıkların kaynağını (hangi gruplar arasında olduğunu) belirlemek üzere non-parametrik Mann Whitney-U testi kullanılmıştır.İlköğretim okulu yöneticilerinin takım çalışmasına ilişkin yeterlilikleri konusunda bayan öğretmenler erkek öğretmenlere göre okul yöneticilerini daha fazla yeterli görmektedirler. Araştırma sonuçları arasında bekar öğretmenler okul yöneticilerini takım lideri olarak algılanması için gereken özellikler açısından evli öğretmenlere göre daha yeterli olarak algılamaktadırlar. Ayrıca öğretmen okulu mezunu olan öğretmenler okul yöneticilerinin takım yeterliliğiyle motivasyon oluşturma yeterliliğini diğer okul mezunlarına göre daha yeterli bulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on 300 classroom teachers working at public schools of İstanbul Sultanbeyli District National Education Directorate.In the research, the scale that indicates how the directors of the schools are percieved as the team leader was used.As a result of the research, features of the school directors to be percieved as the team leader are found as follows: team leadership, motivation, team spirit, risk-taking and vision.The research was conducted on 300 classroom teachers working at public schools in Sultanbeyli District of Istanbul. The internal consistency of the scale used in the research was calculated by Cronbach's alpha parameter. Non-parametric Wallis-H Test was used to determine if the grades teachers subjected to this scale got varies acording to their age, seniority and educational level. When there was difference between these groups as a result of this research, we applied Non-parametric Mann Whitney-U Test to determine the source of difference (between which groups).On the subject of competence of primary school directors in team works, female teachers find directors competent more than male teachers do. The results show that unmarried teachers find directors competent according to features listed above more than married teachers do. Moreover graduate teachers of teacher training high schools find competence of directors in motivating with team competence more than other teachers do.