İlköğretim okullarında müdür öğretmen iletişimi
The communication between the principal and the teacher in primary schools
- Tez No: 226258
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Okul içinde iletişimin önemi öğretimin de iletişime dayanmasından kaynaklanmaktadır. Eğitim, karşılıklı bir etkileşim sürecidir. Etkileşimin aracı ise iletişimdir. Bu sebeple okulda iletişim süreci, hem yönetim hem de eğitim için temel bir gereksinimdir.İletişim, yalnız okul içinde değil aynı zamanda okuldaki yönetimin etkili olması için gerekmektedir. Yöneticiler astlarından iyi performans beklerken, astlarda yöneticilerinden iyi yönetim beklemekte ve bunu talep etmektedirler. Okul müdürü ve öğretmenler arasındaki iletişimin kalitesi ne kadar iyi olursa ast ve üstler arasında sorunlar yaşanmayacaktır ve eğitimden beklenen verimlilik artacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of communication in school stems from the fact that education is based on communication. Education is a mutual and interactive process. The means of interaction is communication. Therefore, communicational process in the school is a basic requirement for both the management and education.Communication is necessary, not only in the school, but also for the efficiency of the school management. While managers expect the best performance from their subordinates, the subordinates expect and demand good management from their managers. The better the quality of communication between the principal and the teachers is, the fewer problems between superordinates and subordinates occur, and the more productivity will be expected from education.