Bolu ilköğretim okullarında yönetici öğretmen iletişimi
- Tez No: 51304
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÜÇLÜOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET BOLU İLKÖ?RETİM OKULLARINDA YÖNETİCİ -Ö?RETMEN İLETİŞİMİ Yıldız, KAYA Yüksek Lisans tezi Eğitim Bilimleri Bölümü Nisan, 1996, 219 sayfa Bu araştımanın amacı; Bolu ilköğretim okullarında yönetici-öğretmen iletişimi konusunda yönetici ve öğretmenlerin algı ve beklentilerinin saptanmasıdır. Geliştirilmiş olan anket, Bolu merkez ve merkeze bağlı köylerde bulunan 1 1 İlköğretim okulunda; 11 İlköğretim okulu müdürüne, 35 ilköğretim okulu müdür yardımcısına ve 202 öğretmene uygulanmıştır. Verilerin toplanmasından sonra frekans, yüzde, aritmatik ortalama, t-test, tek yönlü varyans analizi, tukey testi ve cross tab analizi“SPSS for MS Windows”paket programından yararlanılarak analizleri yapılmıştır. Yönetici -Öğretmen iletişimi konusu dört boyutta incelenmiştir.Bunlar; 1- İletişim sürecinde yöneticilerin göstermiş olduğu davranışlar, 2- İletişim sürecinde öğretmenlerin göstermiş olduğu davranışlar, 3- İletişim sürecinde yöneticilerin göstermesi gereken davranışlar, 4- İletişim sürecinde öğretmenlerin göstermesi gereken davranışlar. Yönetici ve öğretmenlerin algı ve beklentileri arasmda cinsiyet, branş ve öğrenim durumlarına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yönetici ve öğretmenlerin algılan arasmda görev, yaş, hizmet süreleri ve görev yaptıkları okullardaki hizmet sürelerine ilişkin anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelime: Yönetici- öğretmen İletişimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMMUNICATION OF PRINCIPALS AND TEACHERS IN ELEMENTARY SCHOOL IN BOLU Yıldız, KAYA M.S., Department of Educational Sciences Supervisor: Prof. Dr. Kemal GÜCLÜOL April, 1 996, 219 pages. The purpose of this study was to investigate the teachers and the principals perception and expectation about the communication between the teachers and the principals in the Elementary schools in Bolu. The questionaire was administrated to 202 teachers, 35 assistant principals and 1 1 principals in the Elementary school in Bolu city and villages. The collected data were analized by the method of freuqnency distributions, percentages, mean, t-test, one-way analysis of variance, tukey test and croos-tab analysis through the SPSS for MS Windows package programme. In this study, pricipals and teachers communication was investigated under four dimensions. These are; 1- Behaviors that principals do in communication process, 2- Behaviors that teachers do in communication process, 3- Behaviors that principals ought to do communication process, 4- Behaviors that teachers ought to do communication process. The result indicated that there are no significant differences according to the indipentent variables such as sex, branch and granduate. The result also revealed that there are significant differences between the perception on the subjects of status, ages, length of service and length of service in the their school. Key Word: The Communication between the principals and teachers