Denizli'de faaliyet gösteren işletmeler açısından vergi planlamasının gerekliliğine alternatif bir bakış
An alternative view to demand of tax planning for enterprises active in denizli
- Tez No: 226361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KARAYILMAZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı işletme ve planlama kavramlarının açıklanmasından sonra, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaygın olarak faaliyet gösterdiği tekstil sektöründe vergi planlamasını ve bu planlama yöntemlerini yasal/yasal olmayan yöntemler gruplandırması ve ilgili kanunlar gereğince planlama yöntemlerini, sektörün tercih ettiği yöntemler doğrultusunda ortaya koymaktır.8 Mart 2006 tarihli düzenleme ve 9 Mart 2006 tarihli uygulama ile tekstil sektörüne ilişkin bazı ürün gruplarında KDV oranları %18 den %8'e indirilmiştir. İplik ve kumaşın da içinde bulunduğu bu indirim, aslında üretici açısından faydalı olmamış, üreticileri yasal boşluklar çerçevesinde vergi planlamasına sevk etmiştir. Zira sektör diğer kalemleri için halen %18 oranında KDV ödemekte ve bu durumun sıkıntısını yaşamaktadır.Bu çalışmada süreç içinde değişiklik göstermiş olan KDV oranları incelenmiş, sektör Türkiye, Çin ve AB açısından 2006-2007 yılları değerlendirmesine tabi tutulmuş, Denizli ili örneği istihdamı, ihracat potansiyeli, üretim hacmi gibi ekonomi üzerine etkileri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is displaying the SME?s tax planning and these planning methods which are active as common in textile sector with legal&illegal method groups with interested rules after evidencing of enterprise and planning concepts.The VAT rates of some product groups of textile sector was downed to 8% from 18% rates with March 8,2006 dated arrangements and March 9, 2006 dated practices. Actually the discount including yarn and texture wasn?t useful for manufacturers and has expedited manufacturers to tax planning as part of legal loophole. Because sector is still paying 18% VAT?s for other items and feeling draught of these causes.In this study, VAT rates which are varying on given process were examined, sector was assessed as 2006-2007 years performanses in Turkey, China and EU and Denizli city cases were examined as employment, export potential and manufaturing volume?s effects of economy.