Temel eğitim ll. kademe öğrencilerinin müzik dersine karşı tutumları
The musical attitude of the 6th, 7th and 8th classes students of second level of primari education
- Tez No: 226393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Psikoloji, Education and Training, Music, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul 2. kademe öğrencilerinin müzik dersi tutumlarını okul türü, cinsiyet, okumakta oldukları sınıf, okulda müzik dersini özel bir müzik sınıfında işleyip işlemedikleri, 4. ve 5. sınıfta müzik dersini müzik öğretmeni ile işleyip işlemedikleri, okuldaki müzik dersi dışında özel müzik dersi alıp almadıkları ve öğrencilerin dinledikleri müzik türü değişkenleri açısından incelemektir.Araştırmanın evrenini İstanbul Avrupa Yakasında bulunan resmi ve özel ilköğretim okulları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem grubunu Giyim Sanayicileri Derneği (Gsd) İ.Ö.O, Özel Fatih Koleji, Murat Kölük İ.Ö.O ve Özel Cihangir Koleji'nde 6., 7. ve 8. sınıfında okuyan toplam 390 öğrenci oluşturmaktadır.Sorularımıza yanıt bulmak amacıyla öğrencilere sınıf ortamında Ayfer Kocabaş'ın Müzik Tutum Ölçeği ve bağımsız değişkenleri içeren anket kağıtları dağıtılarak yanıtlamaları istenmiştir. Elde edilen bulgular SPSS 13.0 istatistik programı kullanılarak Frekans, Yüzde, Bağımsız 't' Testi, Tek Yönlü Anova, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin müzik tutumları okul türü değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmakta olup (t=2,05; p< .001), söz konusu farklılık devlet okullarının lehine gerçekleşmektedir; Öğrencilerin müzik tutumları cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermekte olup (t=4.235; p< .001), söz konusu farklılık kız öğrencilerin lehine gerçekleşmektedir; Öğrencilerin müzik tutumları okulda müzik dersinin işlendiği özel bir dersliğin olup olmadığı değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermekte (t=2,05; p< .001), söz konusu farklılık müzik dersini özel bir müzik dersliğinde işlemeyen öğrencilerin lehine gerçekleşmektedir; Öğrencilerin müzik tutumları okul dışında en az bir yıl özel müzik dersi alıp almadıkları değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermekte (t=4.68; p< .001), söz konusu farklılık okul dışında en az bir yıl özel müzik dersi alan öğrencilerin lehine gerçekleşmektedir; Öğrencilerin müzik tutumları okul değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermekte (F=8,22; p.05); Öğrencilerin müzik tutumları 4. ve 5.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the musical attitude of the 6th, 7th and 8th classes students of second level of primari education in relation with their sexes, classes, the type of school and the school that they currently attend, the music kind they most listened, whether they make lesson in classroom that is specified for music lesson, whether they have had special music lesson out of the school, whether they have had music lesson from teacher that his or her branch is the music at 4th and 5th grade variables.The universe of the research consists of the state schools and the private schools that are situated in the European side of İstanbul. The sample grup of the research consists of all the students of the second level of Gsd İ.Ö.O, in Bahçelievler in İstanbul; Özel Fatih Koleji, in Bahçelievler in İstanbul; Murat Kölük İ.Ö.O, in Bakırköy in İstanbul and Özel Cihangir Koleji, in Bağcılar in İstanbul (n= 390).In order to find answers to the questions, the Musical Attitude Inventory, which was developed and its validity and reliability proved by Ayfer Kocabaş, has been used.