öğrenme bozukluğu olan çocuklarda benlik saygısı ve kaygı durumunun incelenmesi
A study about self respect and anxiety level with learning disorder
  1. Tez No: 226395
  2. Yazar: MÜFİDE ARZU ELEMEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMAİ TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş: Özel öğrenme güçlüğü, sözlü ya da yazılı dili kullanma ile ilgili bir ya da daha fazla temel psikolojik bozukluk durumunun dinleme, düşünme, konuşma, okuma, yazma, heceleme ya da matematik hesaplamalar yapmada ortaya çıkan kusurlar yoluyla su yüzüne çıkmasıdır. Öğrenme bozukluğu tanısı, bireysel olarak uygulanan standart testlerde kişinin kronolojik yaşı, ölçülen zekâ düzeyi ve aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda okuma, matematik ve yazılı anlatımın beklenenin önemli ölçüde altında olmasıyla konur.Araştırmanın Amacı: Araştırmada Özel Öğrenme Güçlüğü olan çocuklar ile ÖzelÖğrenme Güçlüğü olmayan çocukların benlik saygısı ve kaygı düzeylerinin yaş, cinsiyet,tanı ve sınıf değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek, Özel ÖğrenmeGüçlüğünün benlik saygısı ve kaygı düzeyi üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemekamaçlanmıştır.Yöntem: Bu araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Öğrenme bozukluğu tanısı alan çocuklarla öğrenme bozukluğu tanısı almamış çocukların benlik saygısı ve kaygı durumları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. İlişkisel tarama türünde olan bu araştırmanın amaçları doğrultusunda çocukların öz kavrama düzeylerini ölçme amacıyla ?Pierss- Haris Öz Kavrama Ölçeği?, kaygı düzeylerini tespit etmek amacıyla ?Çocuklar İçin Durumluluk Sürekli Kaygı Envanteri? kullanılmıştır. Ayrıca öğrenme bozukluğu tanısı koyma amacıyla Wisc-R testi, klinik görüşme ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır.Sonuç: Araştırmanın sonuçlarına göre özel öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuklarla özel öğrenme bozukluğu tanısı almamış çocukların benlik saygıları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre; öğrenme bozukluğu tanısı almış çocukların benlik saygıları öğrenme bozukluğu tanısı almamış çocuklara oranla daha düşüktür. Aynı zamanda öğrenme bozukluğu tanısı alan çocuklarla öğrenme bozukluğu tanısı almamış çocuklar kaygı düzeyi bakımından karşılaştırıldığında hem Çocuklar için Durumluk ve Süreklilik Kaygı Envanterinden aldıkları puanlar ve Pierss-Harris Özkavrama Ölçeğinin Kaygı alt testinden aldıkları puanlar arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Yani öğrenme bozukluğu tanısı alan çocuklarda anksiyete düzeyi daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dyslexia is buoying of basic psychological failures like oral or written language use through failures in areas such as listening, thinking, speaking, reading, writing, spelling or making mathematical calculations. Dyslexia is diagnosed if reading, mathematics and written language use are drastically under the level of expectations when the chronological age, the measured intelligence level and the education that is received are considered in the standard tests that are applied individually.The Aim of the Research: In this research, it is aimed to be studied whether kids with dyslexia and kids with no dyslexia differ in accordance with variables of age, sex, diagnose and class in terms of self-regard and level of anxiety; and to be found whether dyslexia has an impact on self-regard and level of anxiety.Method: This research has been prepared in conformity with relational scanning model. The condition of self-regard and anxiety of children with dyslexia and children with no dyslexia have been studied in terms of several variables. In accordance with the objectives of this research, which is done in the model of relational scanning, ?Pierss ? Haris Self-Concept Scale? has been used to measure the level of children?s self-concept and ?Continuous Anxiety Inventory for Children? has been used to find the anxiety levels of the children. In addition to that, in order to diagnose dyslexia, Wisc-R test, clinical meetings and personal information forms have been used.Conclusion: According to the results of the research, it has been found that there is a respectable difference in self-regard for children who are diagnosed with dyslexia and children who are not. Therefore, children who are diagnosed with dyslexia have less self-regard when compared to children who are not diagnosed with dyslexia. Along with that, when children with dyslexia are compared with children with no dyslexia in terms of anxiety level, it is found that the difference between their scores of ?Continuous Anxiety Inventory for Children? and the sub-tests of ?Pierss ? Haris Self-Concept Scale? is understandable. That is to say, the level of anxiety is higher for children who are diagnosed with dyslexia.