Biyoloji alan dersleri laboratuarlarında, öğretmen adaylarının öğrenme ve kendi değerlendirmelerinin geliştirilmesi
Promoting prospective biology teachers? learning and self-evaluation skills in biology labs
- Tez No: 226418
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEVİNÇ ERGEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarının bilişsel öğrenme becerilerini ve bu becerilerini laboratuvarda uygulayarak kendilerinin bilgi düzeylerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.Çalışmaya, Atatürk Eğitim Fakültesi biyoloji öğretmenliği bölümü üçüncü sınıfta öğrenimlerine devam eden ve laboratuvar çalışması için gönüllü olan altı öğrenci katılmıştır.Çalışmanın başında ve sonunda, kavramsal bilgi düzeylerini ve gelişimlerini belirlemek amacı ile 12 sorudan oluşan bir yazılı sınav yapılmıştır. Bu sorulardan; 3 tanesi kavram hatırlama düzeyinde, 6 tanesi seçimleri açıklamalı çoktan seçmeli kavrama ve uygulama düzeyinde, 3 tanesi de sentez ve analiz düzeyinde açık uçlu problemden oluşmaktadır.Aynı zamanda çalışmanın başında öğretmen adaylarının biyoloji ve üniversitedeki biyoloji eğitimi hakkındaki görüşleri bir görüş formu ile alınmıştır. Uygulamalar öncesi öğretmen adaylarına, verilen makaleleri okuyarak bir metnin kavramsal yapısını tanımlama, soru sorarak sonuç çıkartma gibi basit bilişsel stratejilerin uygulanması hakkında çalışmalar yaptırılmıştır.Bu çalışmalardan sonra, üç haftalık, öğrencilerin kendi kendilerine ve grup üyeleriyle birlikte öğrenme becerilerini ve bilgiyi uygulama becerilerini geliştirecek laboratuvar uygulamaları düzenlenmiştir. Tüm laboratuvar etkinlikleri ve tartışmalar görsel ve sesli olarak kaydedilmiştir.Son olarak yarı yapılandırılmış bir görüşme tek tek her katılımcı ile gerçekleştirilmiştir.Bu görüşmelerde öğretmen adaylarının öğrenmelerinde oluşan değişiklikler için kendi değerlendirmeleri sorulmuştur.Sonuçlar, öğretmen adaylarında bilgi düzeyi olarak bir gelişme gözlenmesinin yanında sahip oldukları bazı kavram yanılgılarını tekrarladıklarını göstermiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının, yapılan uygulamalar sonunda uygulanan stratejilerle ilgili olumlu görüşlerinin oluştuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop prospective teachers? cognitive learning abilities and extend their content knowledge through practicing these abilities in laboratory activities.Six third-grade prospective biology teachers, who were students in Biology Education department at the Ataturk Faculty of Education when this study was conducted, were participated in this experimental study. Prospective teachers? prior conceptual knowledge and the improvement at the end of the study were measured through 12-item pre-examination and post-examination tests. These tests consisted of 3 multiple-choice recall-of-concept questions, comprehension and application questions (6 multiple-choice questions about which students had to make justifications) and, analysis and synthesis questions (3 open-ended). At the beginning of the research, their views about biology and biology teaching at the universities were also assessed through an opinion form.Prior to the laboratory activities, the participants were involved in preparatory exercises aiming to develop their simple cognitive thinking strategies; such as, reading and defining the conceptual structure of an article and developing valid argumentations through reasoning.Following these, three laboratory activities where the participants worked both individually and collaboratively were designed to promote students? learning and ability of application of knowledge. Participants? activities, engagement and debates during these activities were recorded with video and tape recorders.At the end of the study, semi-structured interviews were conducted with each participant. Prospective teachers? own views regarding their learning and experiences during this implementation study were assessed in these interviews.Findings showed that although an improvement was observed in participants? content knowledge, some of the misconceptions which they had prior to the study remained unchanged. Furthermore, it was also found that the prospective teachers developed positive feelings towards the teaching strategies used during laboratory activities.