Biyoloji öğretmenlerinin biyoloji eğitimi lisans programı derslerine ilişkin görüşleri
The approachs of biology teachers on the lectures of biology education license program
  1. Tez No: 668657
  2. Yazar: BUKET KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yükseköğretim programlarına bağlı olarak verilen lisans eğitimi öğretmenin meslek yaşantısında önemli bir faktördür. Eğitim fakültelerinde öğretmen adaylarına YÖK'ün belirlediği ortak programlar uygulanır. Bu çalışmanın amacı, programda yer alan derslerin biyoloji öğretmenlerine meslek hayatında sağladıkları katkıyı ölçmek ve elde edilen veriler ışığında yeni alternatifler üretmektir. Bu kapsamda“Meslek Bilgisi Dersleri”,“Alan Eğitimi Dersleri”,“Genel Kültür Dersleri”olmak üzere üç ayrı bölüm dersinden oluşan, içerisinde yaklaşık olarak 40 farklı ders barındıran likert tip anket uzman görüşü alınarak hazırlanmıştır. Katılımcılardan, derslere meslek hayatındaki katkı önemine göre puan vermeleri istenmiştir. Katılımcılar, meslek hayatında etkin olarak görev yapan Eğitim Fakültesi ve Fen Fakültesi mezunu biyoloji öğretmenlerinden oluşmaktadır. Katılımcılara dijital ortamdan ulaşılmış ve yaklaşık 160 kişiyle bu çalışma yapılmıştır. Çalışma verilerine göre Meslek Bilgisi Derslerinden, en faydalı bulunan ders“Öğretmenlik Uygulaması'' adlı derstir. Katılımcıların büyük bir bölümü bu dersin meslek hayatına olumlu bir katkı sağladığını düşünmektedir. Buna göre bu dersin ders saati arttırılabilir. Eğitim bilimleri dersleri genellikle bu ders haricinde fakültelerde teorik yürütülmektedir ama görüldüğü gibi uygulamalı derslerin de etkisi büyüktür. ”Alan Eğitimi Dersleri“ bölümünde en fazla katkı sağlayan derslere bakıldığında ”Genel Biyoloji Laboratuvarı“, ”Zooloji Laboratuvarı“ ve ”Genel Biyoloji'' görülmüştür. Bununla beraber“Tohumsuz Bitkiler”ve diğer bitki derslerinde herbaryum çalışmaları yapılması önerilmiştir. Genellikle bölümlerde ders içerisindeki bir uygulama olarak kabul edilen“Arazi Çalışmalarının”ders olarak müfredata eklenmesi önerilmektedir. Son bölüm olan“Genel Kültür Dersleri”bölümünde en çok katkı sağlayan ders“Bilişim Teknolojileri Dersi”dir. Değişen ve gelişen dünyamızda, bilişim teknolojileri ile eğitimi ayrı ayrı düşünemediğimiz için bu sonuç öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
The undergraduate education program given depending on the higher education programs is an important factor in the teacher's professional life. Common programs determined by YÖK are applied to teacher candidates in education faculties. The aim of this study is to measure the contribution of the courses in the program to biology teachers in their professional life and to produce new alternatives in the light of the data obtained. In this context, a Likert-type questionnaire consisting of three separate courses as“Vocational Courses”,“Field Education Courses”,“General Culture Courses”and containing approximately 40 different courses was prepared by taking the expert opinion. Participants were asked to rate the lessons according to the importance of contribution in professional life. Participants consist of biology teachers who are graduates of Faculty of Education and Faculty of Science, who work effectively in their professional life. Participants were reached through digital media and this study was conducted with approximately 160 teachers. According to the study data, among the Vocational Knowledge Courses, the most beneficial lesson is“Teaching Practice”. Most of the participants think that this course makes a positive contribution to their professional life. Accordingly, the course hours of this course can be increased. Educational sciences courses are generally carried out theoretically in faculties other than this course, but as can be seen, the effect of applied courses is also great. When looking at the courses that made the most contribution in the“Field Education Courses”section,“General Biology Laboratory”,“Zoology Laboratory”and“General Biology”were seen. However, herbarium studies have been proposed in“Cryptogamea”and other plant lessons. It is recommended to add“Field Studies”, which is generally accepted as an application within the course in departments, to the curriculum as a course. In the last section,“General Culture Courses”, the most contributing course is“Information Technologies Course”. In our changing and developing world, this result can be predicted since we cannot consider information technologies and education separately.