Okul öncesi dönem 60-72 aylık çocuklara uygulanan müzik eğitiminin kavram gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
The study of the effects of music education on that applied to 60-72 months preschool semester children on concept development
- Tez No: 226426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ZEMBAT, YRD. DOÇ. DR. SİBEL ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Arastırma, okul öncesi egitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocuklarınkavram gelisimlerinde müzik egitiminin etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıstır.Arastırma da kullanılan ?Kavram Gelisim Ölçegi? için geçerlilik-güvenirlilikçalısmaları, Küçükçekmece Belediye Anaokulu, Marmara Üniversitesi Göztepe veHaydarpasa Uygulama Anaokullarında yapılmıstır.Kavramlar; ?Somut ve Soyut? kavramlar olarak sınıflandırılmıstır. Somutkavramların kazanım oranlarına bakıldıgında; Bos/Dolu kavramlarınınkazanılmasında, Deney grubunun %100 basarı oranının, Kontrol grubundan %62,6oranında, Tek-Çift kavramlarının kazanılmasında Deney grubunun, Kontrolgrubundan %56,52 oranında, Renk kavramlarının kazanılmasında Deney grubunun,Kontrol grubundan %38,95 oranında fazla kazanım elde ettigi görülmüstür.Soyut kavramların müzik yolu ile kazanım oranlarına bakıldıgında, Deney grubundaSesli-Sessiz kavramları için grubun %43,47'sinde, Korku kavramı için grubun%26,086'sında, Saskınlık kavramı için grubun %39,13'ünde, %100 basarı oranıtespit edilmistir. Sesli-Sessiz, Korku ve Saskınlık kavramlarının kazanımındaKontrol grubunda %100 basarı oranı elde edilmemistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is study of effects of the music education on the conceptdevelopment of the 60-72 months children that attending preschool educationalinstitution. Studies that related this research is began at 2005 May with scaledevelopment studies. Legality-confidence studies for concept development scala isdone at Kücükçekmece township nursery school (Küçükçekmece BelediyeAnaokulu) and Marmara Üniversitesi Göztepe and Haydarpasa Appliance NurserySchool (Uygulama Anaokulu),Concepts that used in this study is classified as ?Concrete and Abstract? concepts. Asa result of applied study for concrete concepts, %56,2 of experiment group gain%100 success at achieving Odd-Even concepts. %80 succes of Control group, onlygained by %8. For Empty-Full concepts %100 success rate is % 82,6 but at theControl group this rate is limited at %20. Achieving the Color concepts, the successrate is rised at the both groups. At the Experiment group, the %100 success is seen at%86,95 of the Experiment group and at %48 of the Control group. At Colorconcepts, %100 success rate is seen rised but although at the Control group this rateis below % 50.As a result of the study for the abstract concepts; at Vowel-Consonant, Fear,Confusion concepts Control groups %100 success is not seen. In the Experimentgroup %100 success is seen for Vowel-Consonant concepts at %43,47 of the group,for fear concept at %26,086, and for Cofusion concept at %39,13. At Achieving theAnger concept, loss at the %100 success rate is determined for both group. Forspecified concept, at the 21,73% of the Experiment group and at 4,34% of theControl group 100% success is seen. For Worry concept, 100% success form 65,21%of Experiment group and 21,73% of Control group. At Achieving Felicity concept,100% success is determined at 78,26% of the Expriment group and at 48% ofControl group.