Okul öncesi dönemi 60-72 aylık çocuklar için Çoklu Zeka Kuramına göre düzenlenmiş bir müzik eğitimi ve bireysel enstrüman eğitimi programı geliştirilmesi: Piyano eğitimi örneği
Improvement of a music education program and an individual instrument education program based on Multiple Intelligences Theory for pre-school period (60-72)-month children: The case of piano education
  1. Tez No: 250903
  2. Yazar: IŞIL GÜNEŞ MODİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL DİCLE, DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu araştırma, Okul öncesi dönemi 60-72 aylık (5-6 yaş) çocuklar için çoklu zekâ aktiviteleriyle donatılmış bir Müzik Eğitimi Programı ve Piyano Eğitimi Programı geliştirme amacıyla yapılmıştır.Geliştirilen Müzik Eğitimi Programı; bir adet Program, Öğretmen Kılavuz Kitabı, Öğrenci Çalışma Kitabı, 14 VCD'den oluşmuş ve İstanbul'da 6 İlköğretim okuluna bağlı 15 okul öncesi sınıfında ilgili yaş grubuna sınıfların kendi öğretmenleri tarafından 14 hafta boyunca uygulanmış ve her ünitenin sonunda yer alan Gözlem & Değerlendirme formları ve uygulama bitiminde ilgili öğretmenlere uygulanan Görüşme formlarının değerlendirilmesiyle programdaki eksiklikler saptamış ve programda gerekli görülen değişmeler yapılarak, program son halini almıştır.Bireysel enstrüman eğitimine örnek olarak geliştirilen Piyano Eğitimi Programı ise; bir adet Program, Öğretmen Kılavuz Kitabı ve 7 zeka türü için 7 farklı Öğrenci çalışma Kitabı'ndan oluşmuş ve İstanbul'un Kadıköy ilçesindeki bir ilköğretim okulunun ana sınıflarından Tele Çoklu Zeka Envanteri uygulanarak farklı baskın zekalara sahip, daha önce hiç piyano dersi almamış çocuklar arasından seçilen eşdeğer 2 çalışma grubuna (n=7+7) program geliştirmeci tarafından 14 hafta boyunca uygulanmıştır. İlgili program Deney Grubu'na çoklu zekâ aktiviteleriyle uygulanırken, Kontrol Grubu'na klasik piyano öğretim yöntemleriyle uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been done by the aim of improvement a Music Education Program and a Piano Education Program equipped with multiple intelligences activities for pre-school (60-72)-month (5-6 year-old) children.The improved Music Education Program contains; Program, Teacher Guide Book, Student Workbook, 14 VCD and has been applied to related aged children in Istanbul 15 pre-school classes connected to 6 primary school for 14 weeks by they own teachers and by way of assessing the Observation & Assessment Forms in the end of each unit filled by the teachers and Meeting Forms applied to the teachers at the end of application, the deficiencies of the program has been determined and by making necessary changes, the program has reached to it?s last position.The improved Piano Education Program as a sample for individual instrument education contains; Program, Teacher Guide Book and 7 different Student Workbook for 7 different dominant intelligence type and has been applied to 2 equivalent study group (n=7+7) chosen among students with different dominant intelligences and have never attend to a piano class before, bye the program improver for 14 weeks in Istanbul/ Kadıköy.