Çoklu zekâ kuramında ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin ilköğretim sosyal bilgiler dersinde kullanımı
In multiple intelligence theory the utilization of measurement and evaluation methods in social sciences course of elementary education
  1. Tez No: 226439
  2. Yazar: TURGUT DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde her alanda gördüğümüz değişimi eğitim alanında da görmekteyiz. Özellikle son yıllarda ülkemizde de uygulanmaya başlanan Çoklu Zekâ Kuramı değişim zincirinin son halkası olarak dikkat çekmektedir. Eğer eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla, istendik değişmeler meydana getirme süreci ise bu sürecin sonunda bireyin davranışlarında istendik veya istenmedik yönde davranış değişmelerinin oluşup oluşmadığını ortaya koymak için ölçme ve değerlendirme yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışma çoklu zekâ kuramından önce ve sonraki ölçme değerlendirme yöntemleri üzerinde durmakta ve 'öğrenci başarısı üzerinde hangisi daha etkilidir' sorusunun cevabını aramaktadır. Bu cevabı ararken ilköğretim öğrencilerine yapılan anket çalışmamıza ışık tutmuştur. Anket sonunda çoklu zekâ kuramına göre işlenen sosyal bilgiler dersinin öğrencinin akademik başarısını arttırmada geleneksel yöntemlere göre daha etkili bir teknik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
At the present day, as is the case in every field, we note a variation in education area. Especially in recent years, Multiple Intelligence Theory implemented in our country has been attracted attention as the last ring of variation chain. If education is the production process of desirable variations in behaviours of person via his / her life, at the end of this process, measurement and evaluation methods are required to display whether desirable or undesirable attitude variations are occurred in behaviours of person or not. This study emphasizes the measurement methods which is before multiple intelligence theory and after it and seeks the answer of 'which one is more influential on student success'. During this seeking, the survey implemented to elementary students has thrown a light on our study. At the end of the survey, it is seemed clearly that social sciences course implemented as to multiple intelligence theory is a more impressive technique according to classical methods.