Batı sanatında insan bedeni ve değişen anlamı
The human body in western art and its meaning
  1. Tez No: 226441
  2. Yazar: BELMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bir fenomen olarak beden ve beden kavramın bir çekim noktası olarak sanatla bağlantısı bu çalışmanın odak noktasını oluşturur. Arkaik insan formundan, çağdaş sanatın kavramsal yönelimler amacıyla kullandığı bedenine kadar olan sanatsal üretim sürecinde, beden düşüncemizin izini sürer.Tezde, sanatsal dönemler kronolojik bir sırayla değerlendirilirken, her dönemin beden fenomenini açıklamakta etkili olmuş ana başlığı da sanat üretiminde bedenin izdüşümü ile beraber ele alındı. Beden düşüncesi ve sanatsal izdüşümü Batı sanatı ve düşüncesi ile sınırlandırıldı. Bedenin hem bir cazibe noktası hem de ruh ve madde ikilemi üzerinden Kartezyen mantığın odağı olarak değerlendirildiği Modern anlayışa kadar felsefi, teolojik, sosyolojik ve antropolojik verilerden yararlanıldı. Modern dönemle beraber psikanalizden ve özellikle çağdaş fenomenolojiden yararlanılarak beden tasarımımız ve bunun sanatsal üretime yansımaları incelendi.Özellikle 1980'lerden beri Michel Foucault'un etkisi ile her disiplinde tartışılan beden kavramının bir uygarlık miti olarak, kahraman ve anti-kahraman olmak arasında gidip gelen sanatsal serüveni, en önemli örnekler ele alınarak ve çoğu kuram ana başlıkları ile değerlendirilerek kuşbakışı bir izlenim olanağı verecek biçimde betimlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a phenomenon, connection of body and body concept with art as a drawing point forms the focal point of this study. It follows up mark of our bodily thinking in artistic production process from archaic human being form to its body which contemporary art has used for conceptual orientations.While the artistic eras are evaluated in a chronological order in the thesis, it has become useful to explain body phenomenon of each era, and its main heading was considered with the projection of body in artistic production. Body thinking and artistic projection were limited with Western art and thinking. Body has been evaluated as the focal point of Cartesian logic over body?s magnet and also sprit and matter dilemma and philosophical, theological, sociological and anthropological data until Modern concept were utilized. Together with modern era, psychoanalysis and specially contemporary phenomology were utilized and reflections of body design and this to artistic design have been studied.Specially since 1980, by the influence of Michel Foucault, body concept discussed in every discipline has been tried to describe in terms of bird?s eye view as a civilization myth, an artistic adventure going between hero and antihero, and by taking most important samples and by evaluating most of their theories and headings.