Dış ticarette finansman teknikleri
Financial technics in foreign trade
- Tez No: 226479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Dış ticaret geçmişten günümüze kadar gelen bir kavramdır. Basit ve kısa bir şekilde tanımlayacak olursak birbirinden bağımsız devletlerin alışverişi diyebiliriz.Tüm ülkeler özellikle gelişmekte olan ülkeler gelişmelerini sağlayabilmek için dış ticaretlerini arttırmalıdırlar. Ancak dış ticaret ülke içinde yapılan ticarete göre daha çok risklidir. Alıcı ve satıcılar bu risklerden çekinir. Çünkü risklerden dolayı ortaya ciddi sorunlar çıkabilmektedir.Dış ticaret işlemlerinde ortaya çıkan ticari, politik ve ekonomik riskler bir takım önlemler alınarak alıcı ve satıcıya güvence verir. Böylece olumsuzluklardan kurtulurlar. İhracat işlemlerinde, ihracat kredi sigortası ile alacağın garanti altına alınması yeni finansman olanakları yaratmaktadır. Riski en aza indirmek için kullanılan teslim şekli, ödeme şekli, uygulanan finansman yöntemi önemlidir.Rekabet açısından devletlerin ihracatçılara diğer ülkelere göre daha ucuz kredi vermesi ve ihracatı teşvik etmeleri uluslararası baskıları önlemeye çalışmaktadır. Ülkelerin kalkınmaları için ihracatlarını geliştirmeleri gereklidir. Bunun içinde ihracat kredi sigortası ülkede daha etkin olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade is a trade between independent countries coming from past to present with a simple explanation.All the countries including developing ones should increase their foreign trade volumes in order to provide reach higher development levels. On the other hand, it has higher risk compare to trade in country borders. Buyers and seller always have concerns about risks in foreign trade . Sometimes those risks create very important problems for buyers and sellers.In order to avoid economic, politic and commercial risks, specific actions could be taken to provide security for two sides in foreign trade. It became possible to guarantee foreign trade receivables with new financial techniques like export credit insurance. It is also very important to design proper payment , delivery, financial method in order to minimize foreign trade risks.Some governments provide lower rate credits and incentives for exporter to increase their competitiveness and decrease international pressures. All countries should increase their export volume to reach higher growth rate and in order to increase export volume it is very important to increase efficiency and activity of export credit insurance.