Türkiye'de dış ticarette uygulanan finansman teknikleri ve tarıma dayalı sanayiler açısından değerlendirilmesi
Financial techniques used on foreign trade in Turkey and evaluation on account of agribusiness industries
  1. Tez No: 233334
  2. Yazar: DİLŞAD KULAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'nin dış ticaretinin rekabet gücü, üretim koşulları ve finansman olanaklarının gelişmesine bağlıdır. Bu çalışmanın temel amacı, dış ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinin, Türkiye'nin tarım ve tarıma dayalı sanayi ürünleri ihracatı açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesidir.Tarım ve tarıma dayalı sanayiler Türkiye'nin GSMH'da ve dışticaretinde önemli bir paya sahiptir. Ancak bu işletmelerin, tarımın kendine has özellikleri nedeniyle arz esnekliğinin düşük olmasından kaynaklanan finansman sorunları bulunmaktadır.Bu nedenle, özellikle ihracatta yaşanan finansal problemlerin çözümü açısından, doğrudan ödeme, akreditif, faktoring, forfaiting ve export leasing gibi dış ticaret ödeme yöntemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Gerek dış ticareti oluşturan taraflar (ihracatçı-ithalatçı) açısından gerekse tarıma dayalı sanayiler açısından dış ticarette kullanılan yöntemlerin avantajlı ve dezavantajlı yönleri ortaya konmuştur.Çalışma 8 bölümden oluşmaktadır. Ancak temel olarak ele alınan konular beş ana başlık altında incelenmiştir. İlk olarak, Türkiye' de ihracatın sektörel dağılımı ve tarım ve tarıma dayalı ihracat gelirleri ele alınmıştır. İkinci temel konuda ise dış ticareti oluşturan taraflar, dış ticarette kullanılması gereken belgeler ve dış ticaretteki ödeme şekillerinin hangileri olduğuna değinilmiştir. Bundan sonra ise ilk iki temel başlıkla bağlantılı olarak dış ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinin karşılaştırmaları yapılarak, mevcut ödeme şekillerinin avantaj ve dezavantajları ortaya konmuştur. İzleyen bölümde, ticaretin birbirinden farklı ülkeler arasında gelişmesinden ve yapılacak ticarete konu olan ülkenin siyasi ve ekonomik yapısının farklı olmasından dolayı ortaya çıkabilecek risklerin neler olduğu açıklanmıştır. Son bölümü oluşturan sonuç ve öneriler kısmında ise diğer dört bölümün birbirleriyle bağlantılı olarak incelemesi yapılmış ve tarım ve tarıma dayalı sanayiler açısından, ihracatta hangi ödeme yönteminin daha başarılı olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign Trade?s competitive capacity of Turkey is related to developing of productive ability and financing facilities. Main aim is this research is comparative analyses of payback methods used in foreign trade on account of agribusiness industries in Turkey.Agriculture and agribusiness industries have a great portion of Turkey?s gross national product growth and foreign trade. However, these enterprises have financial problems owing to the fact those specific properties of agricultural production and low supply elasticity.On this account, foreign trade payment techniques as a direct payment, letter of credit, factoring, forfeiting and leasing had been analysed comparatively to resolve of financial problems in export. Advantageous and disadvantageous specifications had been displayed for the purpose of either traders (importers and exporters) or agribusiness industries.This research is composed of eight chapters. But, mainly discussed topics had been examined five titles. Firstly, sectoral distribution of export and incomes from agriculture and agribusiness industries had been analysed. In second main topics is composed of parties, necessary documents and financial techniques on foreign trade. Foreign trade payment techniques had been analysed comparatively. Advantageous and disadvantageous specifications of those techniques had been displayed. In consequent chapter, foreign trade risks had been explained. Last chapter is result and conclusions.