The external dimension of the European Union's immigration policy and its implications for transit countries: A comparison of Turkey and Morocco
Avrupa Birliği göç politikasının dış boyutu ve transit ülkeler üzerindeki uygulamaları: Türkiye ve Fas karşılaştırması
  1. Tez No: 321164
  2. Yazar: AYSELİN GÖZDE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu tezin amacı Avrupa Birliği (AB) göç politikasının dış boyutunu ve bunun transit ülkeler üzerindeki etki ve sonuçlarını Türkiye ve Fas'ı karşılaştırarak incelemektir. Bu tez, AB'nin göç politikasını dışsallaştırmasının gelişim ve kurumsallaşma sürecini tarihsel ve teorik açıdan irdelemektedir. ?Avrupa sınırları ötesinde Avrupalılaşma? teorik tartışması kapsamında, AB üyesi olmayan ülkelere karşı göç politikasını dışsallaştırmada AB'nin ne derece başarılı olduğunu ve bu ülkeler üzerinde hangi etkileri yarattığını incelemektedir. Bu bağlamda, Türkiye ve Fas'ın göç politikalarının Avrupalılaşma sürecine ilişkin başarı ve kısıtları, her iki ülkenin yasal mevzuatının AB ile uyumlaştırılması, sınır yönetimi, vize politikaları, geri kabul anlaşması ve iltica politikası kapsamında karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. AB'nin genişleme politikasında yer alan ve aday ülke olan Türkiye ile AB'nin komşuluk politikasında yer alan ve üyelik perspektifi olmayan Fas'ın karşılaştırması; gösterdikleri benzer sonuçlarla sadece AB'nin göç politikasının dış boyutunun kavramsallaşıtmasına katkı sağlamakla kalmayıp, ayrıca transit ülkeler üzerinde doğan olumsuz etkilerin bu dışsallaştırmayı hangi yönde kısıtladığını da anlamamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse the external dimension of the European Union?s (EU) immigration policy and its implications for transit countries through a comparative study of Turkey and Morocco. The thesis examines the development and institutionalization of the EU?s externalization of its immigration policy within a chronological and theoretical context. Applying the theoretical debate concerning ?Europeanization beyond EU borders?, it investigates to what extent the EU has successfully externalised its immigration policy to non-EU members, and what kind of intended and unintended impacts this has had on these countries. The thesis tries to explore both the successes and limits of the Europeanization of Turkey?s and Morocco?s domestic immigration policies by benchmarking progress in the harmonization of legal contexts, border management, visa policies, readmission agreements and asylum policies in each case. This study reaches similar conclusions concerning Turkey, as a candidate country within the EU?s enlargement policy, and Morocco, as a country without membership prospect within the European Neighbourhood Policy, not only in terms of conceptualizing the EU?s externalization of its immigration policy, but also for understanding the negative externalities it creates for transit countries which also limit further policy expansion.