Muhasebede harmonizasyon: Türkiye' deki işletmeler üzerine bir araştırma
Accounting harmonization: A resarch on Turkish companies
- Tez No: 226542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Global ticaretteki dramatik büyüme ve sermaye piyasalarının uluslararası bir boyut kazanmasındaki hızlanmalar, bir ülkede oluşturulan raporların git gide başka ülkelerde de yoğun bir şekilde kullanılmasına yol açmıştır. Bu durum uyumu, bir uluslararası ticaret sorunu olarak ön plana çıkarmaktadır.Çalışmamızda uyum ve muhasebede uyum kavramları açıklanmış olup harmonizasyonun (uyumun) gerekli olup olmadığı hususunda literatürde ki tartışmalar incelenmiştir. Bu literatür taraması ışığında muhasebede uyum çabalarından, bu çabaların ülkeden ülkeye ne gibi farklıklar gösterdiğinden ve uyumun ölçüm noktasında ne gibi gelişmelerin olduğu konuları üzerinde durulmuştur.Türkiye'de muhasebede uyuma yönelik düzenlemelerinde gözden geçirildiği bu çalışmada, Türkiye'deki şirketlerce uygulanan muhasebe politikalarındaki uyum düzeyi işletmelerin gerçek muhasebe verilerine dayalı bir uygulama ile ölçülerek Türkiye'deki harmonizasyon düzeyi analiz edilmiştir. Analiz için gerekli veriler, İMKB'de işlem gören 49 şirketin 1998?2006 yılları arasındaki yıllık raporlarından temin edilmiş olup harmonizasyon düzeyi konsantrasyon indeksi olan H-İndex (Herfindahl-İndex) kullanılarak ölçülmüştür.Uygulanan belirli muhasebe politikalarında yüksek düzeyde uyum olduğunu belirli muhasebe politikalarında ise henüz yüksek düzeyde uyuma ulaşılamadığını gösteren araştırma sonucu Türkiye'de uyuma yönelik çalışmaların etkisi konusunda önemli göstergeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Significant growth in global trade and internationalization of capital market resulted in financial report prepared in one country to be used in other countries. This growth makes the harmonization as an important international trade issue.In this study, harmonization and accounting harmonization terms were explained and literature discussing the need for harmonization was reviewed. In the light of the literature review, this study focused on the harmonization efforts and variation of such efforts among the countries, as well as the development in measurement of level of harmonization.In this study, accounting regulations related with harmonization in Turkey were also reviewed and an empirical analysis was undertaken to asses accounting measurement issue harmonization level of Turkish companies to find out level of accounting harmonization in Turkey. Data for analysis was gathered from the annual report of 49 Turkish companies over the period of 1988-2006 and level of harmonization was measured by a concentration index, Herfindahl ? Index.This study, which revealed the existence of high level of harmonization in certain accounting policies and low level of harmonization in some other accounting polices applied by Turkish companies, provide some evidences as regards to the effect of the efforts in Turkey towards accounting harmonization.