Kamuda proje yönetimi uygulamasında etkinlik sorunu: Eskişehirde bir araştırma
The effectiveness problem of project menagement applications in public; An investigation in Eskişehir
- Tez No: 226562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde kamu yönetimi tarafından kullanılan kaynakların rasyonel kullanılmaması ve israf edilmesi çokça tartışılmaktadır. Kamu sektöründe; projelerin tasarlanmasından seçimine, uygulamasına ve uygulama sonrası sonuçlarının gözlenip aksayan yönlerinin giderilmesine kadar olan sürecin etkin yönetilmediği, buna bağlı olarak birçok projeden istenilen verimin alınamadığı, kamu kaynaklarının israf edildiği ve bazı projelerin de atıl kaldığı söylenilmektedir. Sonuçları itibariyle bakıldığında, kamu yönetiminin etkinliği kadar, kamu yönetimine etkinlik kazandıracak proje yönetiminin etkinliği de önemlidir. Sistem yaklaşımıyla bakıldığında, yüzlerce, binlerce projenin etkin bir biçimde yönetilmesi sonrası ulaşılacak sonuç, genel olarak kamu yönetiminin etkinliğine çeşitli şekillerde yansıyacaktır. Bunu sağlamak için de, kamuda proje etkinliğini engelleyen faktörlerin neler olduğunun belirlenmesi, bu engellerin ortadan kaldırılması için, uzun ve kısa vadede yasal, yapısal ve yönetsel açıdan nelerin yapılması gerektiğinin ortaya konması ve çözüm bulunması önemlidir.Projenin bir yönetim süreci olduğu düşüncesinden hareketle, yönetim işlevlerinin etkin bir biçimde yerine getirilmesi, toplam kalite, stratejik yönetim, benchmarking, performans yönetimi gibi yeni yönetim yaklaşımları ve tekniklerinin proje yönetiminde uygulanması, etkinliği sağlayacaktır. Bu düşüncelere bağlı olarak, yapılan araştırmada, Eskişehir'de hizmet veren bazı kamu kurumlarında gerçekleştirilen bir uygulamayla, kamuda proje yönetiminin etkinliği, etkinliğini engelleyen ve artıran faktörler araştırılarak, kamuda proje yönetiminin etkinliğinin sağlanmasına yönelik öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public Administration is broadly described as a field of administration related with public utilities. Public administration is involved to advance the public affairs and the public interests by using related sources for prosperity of public today and in the future. However as a field public administration must be used to confirm the happiness of public and the welfare of the country, in real the consumption of the public sources irrationally and the misusing of them is discussed mostly. The same argument has been carried out for several years on even the projects concerned with the progress in public interests. It is told that , the maladministration of the project procedures by the design of projects to putting into practice and removing the defects , can cause the wasteful expenditures of public sources. This also results in some projects to be remain inactive. As a consequence, the effectiveness of the project management is important as much as the effectiveness of public administration .By the systematic point of view, the results of the effective project management will improve the effectiveness of the public administration in some ways. This must be proved in all projects concerned with public interests. By the way this condition depends on the description by the kinds of obstacles can be faced by public projects. Here the most important thing is the removing of these obstacle even in short and long term and to bring up the administrative necessities and solutions. By the removing of these obstacles and being aware of the projects as on administrative process , administration functions will be carried out effectively in public by using the technical aproachs like total quality , strategic administration , benchmarking, performance administration used mostly in private enterprises. By the help of these observations a study has been carried out in Eskişehir to investigate the effectiveness of the Project management, the factors influencing the effectiveness and some proposals are put out to proceed the project managements.