Ana dil (Türkçe) öğretiminde tekerlemelerin kullanılması
Using tongue-twisters in native (Turkish) language teaching
  1. Tez No: 226660
  2. Yazar: HARUN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, anonim halk edebiyatı türlerinden tekerlemelerin ana dil öğretiminde nasıl kullanılacağı ve ne gibi faydalar sağlayabileceğinin incelenmesi amaçlanmış; bu amaç doğrultusunda çalışma üç ana bölüm ve sonuç bölümünden oluşturulmuştur.Birinci bölüm, çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Bu bölümde, tekerleme türü ile ilgili tanımlara, köken araştırmalarına, anlatım ve yapı özelliklerine yer verilmiştir. Dil ve ana dil kavramları hakkında bilgi verilerek ana dil öğretimine kaynaklık edebilecek metinler olarak görülen tekerlemeler ile olan bağlantıları açıklanmıştır.İkinci bölümde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2005 yılı Türkçe Programındaki temel yaklaşım incelenmiş ve programda yer alan tekerleme türü ile ilgili bir etkinlik hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.Üçüncü bölümde; tekerleme türü ile dilbilgisi öğretiminin nasıl yapılacağı bir pilot uygulama ile örneklendirilmiş, güzel konuşma eğitiminde tekerlemelerden nasıl faydalanılacağı; temel becerilerin ve temel dil becerilerinden konuşma becerisinin kazandırılmasında tekerlemelerin nasıl kullanılacağı incelenmiştir.Sonuç ve öneriler bölümünde, çalışmanın tamamı göz önünde bulundurularak tekerleme türünün ana dil öğretiminde kullanımının ne gibi faydalar sağlayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to search the benefits of tongue-twisters, which are one of the genres of ananymous folk literature, in native language teaching and how they can be used. Within this context, the study is formed of three parts and one conclusion part.The first part forms the theoritical context of the study. In this section, definitions of tongue-twisters, origin searches, narration and structural characteristics took place. Language and native language concepts are explained and their connections with the tongue-twisters which are seen as the texts that can be a source for native language teaching.In the second part, the basic approach in the 2005 Turkish program, which was prepared by Ministry of Education, is analysed and assessments are made about an activity related to genre of tongue-twisters in the program.In the third part how will the grammar training be done with the tongue-twisters genre is illustrated with a pilot application and we analysed, we analysed how can the teaching of grammar can be made through examples of tongue-twisters, how can we benefit from tongue-twisters in the capital speech teaching and how can the tongue-twisters be used in order to make somebody acquire the speaking ability.In the conclusion and suggestions part, the benefits of the tongue-twisters in the native language teaching are introduced considering the whole study,