Zonguldak'taki ÖSS ve OKS hazırlık dershanelerinde müşteri ilişkileri yönetimi
Customer relationship management of the preparation courses for OSS and OKS in Zonguldak
- Tez No: 226661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hızlı nüfus artısının yaşandığı ülkemizde bireylerin daha yüksek yaşam standartlarına sahip olabilmeleri için iyi bir eğitim almaları zorunlu hale gelmiştir. Her yıl milyonlarca öğrenci OKS ve ÖSS sınavlarını kazanabilmek için birbirleriyle yarış içerisine girmektedir. Bir öğrencinin başarısının diğer bir öğrencinin başarısızlığına bağlı olduğu bir sınav sisteminde, bu sınavlara en iyi şekilde hazırlanmak ve başarı elde edebilmek için hem öğrenciler hem de veliler özel dershaneleri tercih etmektedir. Öğrencilerinin başarılarının kendi başarıları olduğunu bilen dershaneler, mevcut müşterilerini koruyabilmek ve yeni müşterileri dershanelerine çekebilmek için müşterilerle doğru ilişkiler içerisinde olmaya özen göstermeli, bunun içinde Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamalarına daha fazla ağırlık vermeleri gerekmektedir.Bu çalışmada; Zonguldak'ta faaliyet gösteren bazı özel dershanelerin, hem OKS öğrenci ve velilerine hem de ÖSS öğrenci ve velilerine anket uygulanarak verdikleri cevaplar doğrultusunda bu kurumların, MİY uygulama durumları belirlenmeye çalışılmış, ayrıca dershane müdürlerine de anket uygulanarak MİY hakkındaki düşünceleri ve yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır.MİY ile ilgili birçok alanda uygulamalar yapılmış fakat Türkiye'de özel dershaneleri kapsayan başka bir çalışmanın olmadığı saptanmıştır. Bu tür çalışmanın ilk olarak yapılması nedeniyle, bu alandaki literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country where a rapid population growth is seen, one must get a good education in order to have higher life standards. Every year, million of students get in the competition for getting higher scores in OKS and OSS. In a test system where the success of a student depends on the failure of another student, both the students and their parents prefer private courses for the preparation and success. The private courses which are aware of the reality that the success of their students are also their own success, should pay attention to create proper relationships with customers and they should focus on Customer Relationship Management applications (CRM) so as to maintain their existing customers and to attract the new ones.In this study, both students preparing for OKS and OSS and their parents are asked to fill in a questionnaire where, from its conclusion the CRM application level of some private courses operating in Zonguldak are tried to determined. Moreover, the manager of the private courses are also asked to fill a questionnaire in order to observe their ideas about CRM and their operations.It has been observed that in many areas CRM applications have been executed but it?s also determined that there has not been any study covering private courses in Turkey. As being the first study covering this issue, it is regarded to be a contribution for this source of area.