Suriyenin nüfus yapısı
Population situation of Syria
  1. Tez No: 226686
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Suriye 32º-37º kuzey enlemleri ile 35º-42º doğu boylamları arasında yer almaktadır. Ortadoğu ülkeleri arasında Lübnan, İsrail ile birlikte Suriye Ortadoğu ülkelerinin Akdeniz'e açılan kapısı konumundadır. Suriye'nin doğu kesiminde kalan toprakları verimli Mezopotamya Ovası'nın içerisinde kalmaktadır. Suriye tarım ürünlerinin kültüre alındığı, ilk yerleşmelerin kurulduğu, ilahi dinlerin ortaya çıktığı ve üç ilahi dinin kutsal saydığı Ortadoğu coğrafyasının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu çalışmada Suriye'nin nüfus yapısı araştırılarak nüfusun özellikleri ve nüfusun ülkenin gelişmesinde, kalkınmasında nasıl bir etkiye sahip olduğu incelenmiştir. Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Suriye'de de nüfus ve nüfusun yapısal özellikleri ekonomik kalkınmada önemli rol oynamaktadır. Suriye'nin nüfus yapısı, ekonomik kalkınmaya paralel olarak, ülkenin fiziki ve beşeri şartlarına bağlı olarak şekillenmiştir. Suriye'de nüfusun gelişimi Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinden itibaren ele alınarak incelenmiştir. Suriye'de nüfusun dağılışı ve dağılışında etkili olan faktörler ele alınmıştır. Suriye'nin etnik ve dini yapısı, eğitim durumu, şehirleşme oranı, yaş ve cinsiyet yapısı, nüfusun ekonomik faaliyet kollarına göre dağılımı ve nüfus hareketleri ile göçler, doğum ölüm oranları ve ortalama ömür süresi bu çalışmada ortaya konulmuştur. Çalışma esnasında Suriye İstatistik Bürosu'nun verileri, Suriye Coğrafyası hakkında yazılmış Türkçe kitaplar ve Suriye hakkında yazılmış İngilizce kitaplardan veriler toplanmıştır. Toplanan bu veriler sonucunda Suriye'nin genel coğrafi özellikleri ile nüfus yapısı ayrıntılı olarak incelenmiştir.I
Özet (Çeviri)
Syria is situated between 32° - 37° north latitude and 35° - 42° east longitude. Among the Middle East countries, it is the gate to Mediterranean Sea just like Lebanon and Israel. The land on the east of Syria is inside the fertile plain of Mesopotamia. Syria has become an important part of Middle East where the agricultural products were domesticated, the first settlement was established, the holy religions were accepted. A survey was made upon the population of Syria and the effects of the population on the development and the welfare of the country was shown. Just in many countries the population and the structure of population play an important part on the economical welfare of the country. The population of Syria has taken its shape, due to the physical and humanistic circumstances of the country. The population growth of Syria has been analyzed since the last years of the Ottoman Empire. The development of population in Syria and the factors affecting this development are taken into consideration. In this study, the ethnical, religious and educational structure of Syria is shown, percentage of citizenship, age and sexuality, immigration, the percentage of birth and death is introduced. Some information from the office of Statistics in Syria, some information of Turkish and English books about Syria were taken into consideration in this study. According to all this study and input data the geographical structure and the structure of population of Syria was examined in detail.