İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerin temel dil becerilerini geliştirmeye yönelik görüşleri (Ankara İli örneği)
English language teachers? opinions on improving basic language skills of students (The sample of Ankara province)
- Tez No: 257572
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TÜLAY ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yabancı dil öğretim programlarında öngörülen; öğrencinin seviyesine uygun olarak dinlediğini, okuduğunu anlayabilmesi, duygu ve düşüncelerini yazabilmesi, konuşabilmesi hedeflerine, yıllardan beri harcanan zamana ve emeğe karşın yeterince ulaşılamadığı düşünülmektedir. Yıllardır yabancı dil öğretimindeki problemler ve nedenleri araştırılmaktadır. Halen, öğrencilerin temel dil becerilerini geliştirmeye ilişkin uygulamalar araştırma konuları arasında yer almaktadır.Bu araştırmanın amacı; ilköğretim 4. sınıf İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerin temel dil becerilerini (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) geliştirmeye ilişkin uygulamaları hakkındaki görüşlerinin, bu görüşler üzerinde mezun olunan fakülte türünün ve sınıf mevcudunun etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinin A, B, C ve D sınıfı ilçelerinde görev yapan 357 İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen 36 maddelik anketle toplanmıştır. Kapsam geçerliliği 26 uzmandan alınan görüşlerle sağlanan anketin, Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0.91'dir. Veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve ki kare bağımsızlık testi sonuçlarına göre analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre;1.İngilizce öğretmenleri sınıfta en az dinleme ve konuşma becerisini geliştirmeye ilişkin uygulamalar yaptıklarını bildirmişlerdir. Temel dil becerilerinin kazandırılması sürecinde yapılan etkinlikler ?beceriye hazırlık?, ?beceriyi uygulama? ve ?beceriyi değerlendirme? olarak üç aşamada incelendiğinde, araştırmaya katılan İngilizce öğretmenlerinin ?hazırlık? aşamasından ?değerlendirme? aşamasına doğru uygulamalarının genel olarak azaldığı sonucuna varılmıştır.2.Mezun olunan fakülte türünün ve sınıf mevcudunun temel dil becerilerini geliştirmeye ilişkin uygulamalar üzerinde genel olarak fazla etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Even a lot of time and effort spent for several years to achieve the foreseen objectives of foreign language education curricula that are the student?s listening related to her/his level, student?s writing of her/his feelings and thoughts, student?s conversation skills, It has been thought that the above mentioned objectives could not be met. For several years, the problems in foreign language education and its reasons are being analyzed. Currently, the implementations concerning the improvement of students? basic language skills are among the research subjects.The purpose of this study is to reveal the point of views of fourth grade English language teachers about the implementations aiming to improve the students? basic language skills (listening, speaking, reading and writing), to determine effects of the undergraduate faculty type which was completed and to define effects of the total number of students in a class. The sample of this study is composed of 357 English teachers who serve within the A, B, C and D districts in Ankara. Data are collected with a questionnaire consists of 36 different items developed by the researcher. The content validity of the questionnaire is obtained by taking the opinions of 26 different experts. The reliability coefficient of the questionnaire is 0.91. The data are analyzed according to the results of the frequency, percentage, mean and chi-square test. According to the results of the research;1.English teachers reported that they implement listening and speaking practices the least of all. However, the study indicates that the activities in the process of basic language skills? acquisition decreased from ?preparation to a skill?, ?implementation of skill? to ?evaluation of a skill?2.The undergraduate faculty type and the size of classroom in general appears that they have no effect on the implementations regarding the improvement of language skills.