İlköğretim okullarındaki bazı kurulların etkililiği üzerine bir inceleme
An analysis on the effectiveness of some committees in turkish primary schools
- Tez No: 226762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırma, ilköğretim kurumlarında yer alan bazı kurulların etkililiği ile kurulların işleyişinde karşılaşılan güçlükleri belirlemek ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, örneklem olarak 2006?2007 eğitim-öğretim yılında Eskişehir ilinde yer alan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı merkez ilköğretim okullarından alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeyden rastlantısal yolla birer okul seçilmiştir. Araştırma verileri bu okullarda görev yapan Eğitim Bölgesi Müdürler Kurulu üyeleri olan okul müdürleri ve Eğitim Bölgesi Koordinatör Okul Müdürü, Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulu başkanları ve üyeleri, Yöneltme Öneri Kurulu başkanları ve üyeleri ile Zümre Öğretmenler Kurulu başkanları ve üyeleriyle ?Yarı Yapılandırılmış Görüşme Tekniği? kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Eğitim Bölgesi Müdürler Kurulunun prosedür fazlalılığı, birlikte çalıştıkları yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile sıkıntılar yaşanması ve kurulun bazı maddi imkânsızlıklar içinde olması kurulun işlevselliğini olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulu, kurul kararlarının uygulanmada sıkıntılar yaşadıklarını, velinin kurul kararlarına itiraz ettiğini, öğrenciye ceza verme konusunda sorunlarla karşı karşıya olduklarını dile getirmektedir. Yöneltme Öneri Kurulu uygulamalarında, öğretmenlerin okullarda yürütülen yöneltme çalışmaları konusundaki ilgi ve bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu, okullardaki psikolojik danışman sayısının az olduğu, yöneltme tavsiyesinde bulunabilmek için gözlem formlarının içeriğinin öğrenciyi çeşitli yönleriyle tanımada yetersiz olması ve formların titizlikle doldurulmadığı saptanmaktadır. Zümre Öğretmenler Kurulunun okulların fiziki yapılarından kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşadığı, toplantılarının sayısal olarak az olduğu, kurulda alınan kararların diğer zümre öğretmenlerine sağlıklı bir şekilde duyurulmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is realized to determine the effectiveness of some committees in primary schools and determine the difficulties in working of these committees and to develop the solution suggestions for these problems. In this study, as a sample one school from each socioeconomic level -low, middle, higher- was selected with coincidence in Eskişehir in 2006?2007 educational year. Research data were collected by using ?semi structured interviewing method? on school directors who are members of school districts principal committiee, coordinator school director, chiefs and members of student behavior evaluation committee, guidance recommendations committee and branch teachers committee. Analysing the data, descriptional analysing technique was used.According to the findings from the study: We reach the result that school districts principals committee is negatively affected from too much procedure, problems with local managements and civil society organizations they work together, and material imposibilities. Student behavior evaluation committee has problems in practicing committiee decisions, because students? parents object the committiee decisions and the committee has difficulties while giving punishment to student. Guidance recommendations committee has problems because of the insufficiency of information and interest level of teachers about directing studies, deficiency of guide teachers, insufficiency of observation forms about recognizing students? interests, and filling the forms at random. We also see, branch teachers committee has troubles because of the physical conditions of schools, limited numbers of meetings, not informing other teachers about the committee decisions.