Uluslararası lojistik yönetiminde denizyolu ulaştırması
Sea transportation in international logistics management
- Tez No: 226846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Küresel ticaretin ağır rekabet koşullarında firmaların ayakta kalabilmeleri ancak pazara hızlı, ekonomik ve yerinde cevap vermeleriyle mümkün olmaktadır. Bu nedenle lojistik faaliyetlerin işletmeler açısından önemi gün geçtikçe artmakta ve işletmeler güçlü lojistik altyapıya daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Sadece işletmeler değil ülkeler de büyüyen küresel ticarette aktif rol alabilmek adına birçok lojistik yatırımlara yönelmektedir. Günümüzde uluslararası lojistik yönetimi, küresel ticaretin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir.Dünyanın dörtte üçünün sularla kaplı olması, ticaretin denizaşırı ülkelere kayması, bir seferde daha fazla yük taşıyarak diğer taşıma türlerine göre daha ekonomik olması gibi nedenlerle küresel ticarete konu olan mal hareketinin en fazla denizler üzerinde gerçekleştiği görülmektedir. Uluslararası taşıma ve lojistik sistem içerisinde, büyük yatırımlar gerektirmesine karşın ülkelerin ekonomilerine ve dış ticarete olan büyük katkılarından dolayı deniz taşımacılığı ve denizcilik sektörünün önemi gün geçtikçe artmaktadır. Hatta lojistik üs vizyonuna sahip, denize kıyısı olan her ülke öncelikle liman altyapısını geliştirmesi gerektiğinin bilincindedir. Çalışmada; uluslararası lojistik sistem içerisinde dünyada deniz taşımacılığının ve denizcilik sektörünün önemi üzerinde durulmuş ve Türkiye'nin bu alandaki yeterliliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The only chance of survival for the companies that are in the condition of tough global competition is to respond to the market in a swiftly, economically and appropriately fashion. Therefore, for the companies, the importance of logistic activities is increasing gradually and the companies are in need for a strong logistic substructure. Not only companies, but also countries are interfering several logistic investments to take an active role in the growing global trade. Today, international logistics management becomes a key element in the global trade.For the reasons like the three-fourths of earth is covered by water, the movement of trade to overseas, more efficient and economic transportation capability than other transportation modals , it can be observed that the movement of the goods that are related to the global trade is mostly performed on sea. In the system of international transportation and logistics, the importance of the sea transportation and maritime sector are increasing for their aid to the economy and foreign trade of countries, despite the large amount of investment requirements. Whatsmore every country that has a logistic base vision and a shore to the sea, is conscious of developing a port substructure first of all. In this work, the importance of sea transportation and maritime sector in the international logistic system and the efficiency of Turkey in this field are being emphasized and discussed.