İlköğretim okulu yöneticilerinin bilgisayar teknolojisini kullanma yeterliklerinin değerlendirilmesi
Evaluating the proficiency of primary schools administrators in using computer technology
- Tez No: 226885
 - Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin bilgisayar teknolojilerini hangi yönetsel işlevler için kullandıklarını ve bilgisayar teknolojilerinden yararlanma düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2007-2008 eğitim öğretim yılında, Ankara ili merkez ilçelerinde mevcut bulunan 100 resmi ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 62 müdür ve 138 müdür yardımcısı oluşturmaktadır. Verileri toplamak amacıyla iki bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgiler, ikinci bölümünde ise bilgisayar teknolojisinin okuldaki kullanım alanlarını kapsayan 40 maddelik bir ölçek yer almaktadır. Uygulanan ölçme aracı sonunda elde edilen veriler, SPSS 15.0 yardımıyla değerlendirilmiştir. Genel olarak, araştırmaya katılan okul yöneticilerinin bilgisayar teknolojilerini kullanma düzeylerinin %78 olduğu ve bilgisayarlı eğitime geçişte uyum sağladığı saptanmıştır. Okul yöneticilerinin bilgisayar teknolojilerini işgören işlerinde en çok kullandıkları alan sertifika ve diploma kayıtlarını hazırlama öğrenci işlerinde diploma, karne, takdir ve teşekkür belgelerinin bilgisayardan hazırlanması, eğitim işlerinde ders dağıtım programının hazırlanması, okul işletmesi ile ilgili işlerde ise taşınır mal (TIF) kayıt ve silme işlemlerinin internet ortamında yapılması olarak saptanmıştır. Okul yöneticilerinin en az kullandıkları alan olarak ta işgören işlerinde yolluk, doğum, tedavi, ölüm ve cenaze yardımlarının düzenlenmesi öğrenci işlerinde öğrencinin sınıf, ilçe ve il genelinde başarı istatistiklerinin istenildiğinde veli tarafından izlenmesi, eğitim işlerinde kütüphanenin düzenlenmesi, yönetilmesi ve on-line olarak okul kütüphanesine girebilme ve okul işletmesi ile ilgili işlerde kantin ve çay ocağı çalışmalarının düzenlenmesi olarak saptanmıştır. Bulgulara göre erkek ve kadın okul yöneticilerinin okul işletmesi ile ilgili işlerde bilgisayar teknolojisini kullanma düzeyleri arasında erkek yöneticilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Okul yöneticilerin kıdemlerine göre işgören işlerinde bilgisayar teknolojisinden yararlanma düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Hizmet içi eğitim alan ve almayan okul yöneticilerinin eğitim ve öğrenci işlerinde bilgisayar teknolojilerini kullanma düzeyleri arasında, hizmet içi eğitim alan okul yöneticilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Müdür ve müdür yardımcılarının okul işletmesiyle ilgili işlerde bilgisayar teknolojisini kullanma düzeyleri arasında, müdürlerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done for primary schools administrators using computer technology to determine executive functions and level of benefit. Self developed scale was applied to 62 administrators and 138 co-administrators working in formal primary schools in Ankara in 2007-2008 academic years. Survey with two parts was prepared to collect data. There were demographic variables in the first section and a scale with 40 items covering computer technology fields in schools was in the second part. By using the SPSS 15.0 pc program, these data were evaluated. Generally, 78 percent of school administrators on the search used computer technology. So it was obvious that school administrators had accommodated computer technology in schools. In personals? works, school administrators mostly used computer technology for preparing department certificate and diploma records. In the students? works, school administrators mostly used computer technology for preparing diploma, report card, appreciation certificate. In the educational works, school administrators mostly used computer technology for preparing curriculum; add/subtract school?s belongings by internet. But, in personals? works, they least used computer for travel account, birth/died account. In students? works, they least used computer for student?s success statistics in class and province. In educational works, they least used computer for library studies and all on-line doings for students and families, keeping school, canteen, etc. According to variance analysis findings, in terms of personal seniority, there was significant difference on benefiting from computer technology on personal works. This difference was favor of administrators with higher seniority. According to findings, it can be said that administrators with on-the-job training have more high-level benefit from computer technology than the others. Statistically, in terms of educational works and students? works, it was found that there was significant difference between administrators? on-the-job training and the others. Administrators have more high-level using computer technology on keeping school than co-administrators. Statistically, In addition to this, it was found significant difference between administrators and co-administrators? level of benefiting from computer technology for keeping.