Ergenlerde arkadaşlık ilişkisi ile mizah duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between friendship and sense of humor in adolescence.
- Tez No: 226886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE B. AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ergenlerde arkadaşlık ilişkileri ile mizah duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi.Bu araştırma, 14 yaş ergenlerin arkadaşlık ilişkisi ile mizah duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Bolu il sınırları içerisinde il merkezi, ilçe ve köyde ilköğretim sekizinci sınıfta okuyan 14 yaş grubundaki 351 ergen oluşturmaktadır.Çalışmada, ergenlerin arkadaşlık ilişkisini ölçmek amacıyla Kaner (2002) tarafından geliştirilen ?Arkadaşlık İlişkisi Ölçeği?, mizah duygusunu ölçmek amacıyla Oral (2004) tarafından geliştirilen ?Ergenlerde Mizah Ölçeği? kullanılmıştır. Bu ölçeklere ek olarak, ergenlerin demografik bilgilerini elde edebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırmaya katılan ergenlerin arkadaşlık ilişkisi ile mizah duygusu arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ergenlerin cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası ve yerleşim birimi değişkenlerine göre arkadaşlık ilişkisinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiş, aynı zamanda cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası ve yerleşim birimine göre mizah duygusunda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Bununla birlikte, yerleşim birimine göre arkadaşlık ilişkisi ve mizah duygusu arasındaki ilişki incelendiğinde ilde ve ilçede yaşayan ergenlerde mizah duygusu ile arkadaşlık ilişkisi arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Köyde yaşayan ergenlerde ise mizah duygusu ile arkadaşlık ilişkisi arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir.Arkadaşlık ilişkisinin sadakat, bağlılık, güven ve özdeşim, kendini açma alt ölçekleri ile mizah duygusu arasında anlamlı bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigating the relationship between friendship and sense of humor in adolescence.The goal of the study is to investigate the relatioship between friendship and sense of humor in 14 year ? old adolescents.This study includes 351, 14 year old adolescents in the 8th grade and living in Bolu, -in city center- in towns and in villages.In the study, ? The Friendship Relation Scale? , developed by Kaner (2002), was used to measure friendship relation and ? The Humor in Adolescents Scale ? , developed by Oral (2004) was used to measure sense of humor. In addition to these scales, ? Personal Info Form? , developed by the researcher , was used to obtain the population information of the adolescents.A positive relationship between sense of humor and friend relationship was found in participants. An obvious difference wasn?t found in friendship relation according to sex , sibling number, birth order and hometown also a meaningful difference wasn?t fonud in humor according to sex, sibling number, birth order and hometown.In addition to, when the relationship between friendship and sense of humor was investigated according to location , a meaningful relation between and friendship and humor in the adolescents living in towns or in city center was found. On the other hand, a meaningful relation between friendship and humor wasn?t found in peasants.An obvious relationship was discovered between sense of humor and the underlying parts of friendship like, reliance , loyalty, dependence, being identical.