An evaluation of the teaching English to young learners course in Gazi University elt department with reference to the new English language curriculum for primary education
Gazi Üniversitesi ingilizce öğretmenliği bölümündeki çocuklara İngilizce öğretimi dersinin yeni ilköğretim İngilizce müfredatı açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 226884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümündeki ?Çocuklara Yabancı Dil Öğretimi? dersinin yeni ilköğretim İngilizce Müfredatı göz önünde bulundurularak değerlendirilmesidir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümü çalışmaya temel oluşturan unsurları, çalışmanın amacını, problemini, kapsam ve sınırlıklarını, ve metodunu içermektedir. İkinci bölümde çocuklara yabancı dil öğretimi, ilköğretimdeki mevcut İngilizce Müfredatı ve Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümündeki ?Çocuklara Yabancı Dil Öğretimi? (ÇYDÖ) dersi konularında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm katılımcı ve prosedürü kapsayan çalışmanın metodunu açıklamaktadır. Toplanan verilerin analizi dördüncü bölümde verilmiştir. Son olarak bölüm beş çalışmanın genel özeti ve sonuçlarını kapsamaktadır.Bu çalışma iki görüşme ve bir anketten oluşmaktadır.görüşmelerden biri Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümündeki ÇYDÖ dersi öğretmenlerine uygulanmıştır. Diğer görüşme ilköğretimde görev yapan İngilizce öğretmenleriyle yapıldı. Anket ise Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümündeki 4. sınıf öğrencilerine uygulandı. Çalışmanın sonuçları, ÇYDÖ dersinin İngilizce öğretmen adaylarının beklentileri doğrultusunda geliştirilebileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The present study aims to evaluate the Teaching English to Young Learners Course in Gazi University ELT department with reference to the new English language curriculum for primary education. This study has five chapters. Chapter I presents the general background, problem, aim, significance, scope and limitations and methodology of the study. In the Review of literature part of the study, Teaching English to Young Learners, Present English Language Curriculum for Primary Education in Turkey and the Teaching English to Young Learners course at Gazi University ELT department have been studied. Chapter III deals with the methodology of the study including participants involved in the research and the procedure. The analysis of the data collected has been presented in Chapter IV. Chapter V includes a summary and conclusion and suggestions for the whole study.This descriptive study includes two interviews and a questionnaire. One of the interviews was for the teachers of TEYL course at Gazi university ELT department and the other was for the English teachers at primary schools. The questionnaire was prepared for the 4th class students at Gazi University ELT department. The results of the research show that TEYL course can be improved to meet teacher trainees? expectation.