Bilgisayar teknolojisinin okul yönetiminde kullanımında, okul yöneticilerinin bilgisayar teknolojisine karşı tutumları ile kullanma düzeyleri ve öğretmenlerin bilgisayar teknojisini kullanma düzeyi: Antalya ili örneği
The usage of computer technology in school administration, primary school administrators' attitudes towards computer technology, administrators' and teachers' computer usage level
  1. Tez No: 229318
  2. Yazar: GÖKHAN CANTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İLHAN GÜNBAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, bilgisayar teknolojisinin okul yönetiminde kullanımında, ilköğretim okul yöneticilerinin bilgisayar teknolojisine karşı tutumları ile bilgisayar kullanma düzeyleri ve ilköğretim okulu öğretmenlerinin bilgisayar kullanma düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2005?2006 Eğitim Öğretim yılında Antalya ili merkez ilçe sınırları içinde bulunan devlet ilköğretim okulunda görev yapmakta olan ilköğretim okulu müdürleri, müdür yardımları ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Antalya ili merkez ilçe sınırları içinde bulunan 129 devlet ilköğretim okulundan 68 (52%) tanesindeki 161 (%51) okul yöneticisi ve 644 (%16) öğretmenden oluşan bir örneklem alınmıştır. Okul yöneticilerinin bilgisayar teknolojisine karşı tutumları ölçülürken, ALTUN'un ?Okul Yöneticilerinin Bilgisayar Teknolojisine Karşı Tutumları? ölçeğinden yararlanılmıştır. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin bilgisayar teknolojisini kullanma düzeyleri ölçülürken, Lisa A. Heaton ve Lisa A. Washington un ?Developing Technology Training for Principals? çalışmasında kullandığı ?Technology Survey for Principals? ölçeğinde yer alan kelime işlem, tablo-hesap, veri tabanı, sunum-grafik, e-posta ve internet uygulamalarını hangi sıklıkta kullandığı sorulmuştur. SPSS programından yararlanılarak, bilgisayar teknolojisini karşı tutumlarını ve bilgisayar kullanma düzeylerini belirlemek için; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, LSD ve tek faktörlü varyans analizi (One Way ANOVA) testleri kullanılmıştır. Araştırmada farkların önemlilik düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. İlköğretim okul yöneticilerinin bilgisayar teknolojisine karşı tutumlarının, teknoloji ve gelişme, teknoloji kullanımı, teknoloji yönetimi ve benimsenmesi boyutlarında ?çok yüksek?, teknolojiyi izleme ve ilgi, teknoloji korkusu boyutlarında ?yüksek? ortalamalara sahip olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin ve öğretmenler arasında, kelime işlem, tablo-hesap, veri tabanı, sunu, elektronik posta, internet programlarında bilgisayar kullanma düzeyleri arasında anlamlı fark vardır. Bütün boyutlarda yöneticilerin, öğretmenlere oranla bilgisayar uygulamalarını daha çok kullandıkları görülmektedir. İlköğretim öğretmenlerinin, internet, kelime işlem ve elektronik posta uygulamalarını ?orta? sıklıkta, tablo hesap ve sunu programlarını ?düşük?, veri tabanı uygulamalarını ? çok düşük? sıklıkta kullandıkları tespit edilmiştir. Okul yöneticileri internet uygulamalarını ?çok yüksek? sıklıkta, kelime işlem ve elektronik posta uygulamalarını ?yüksek? sıklıkta, tablo-hesap programlarını ?orta? sıklıkta, veri tabanı ve sunu programlarını ?düşük? sıklıkta kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
T he aim of the study is to define the usage of computer technology in school administration, primary school administrators? attitudes towards computer technology, administrators? and teachers? computer literacy level. The study was modeled as a survey search. The population of the study consists primary school principals, assistant principals and teachers working in public primary schools in the center of Antalya in 2005-2006 educational years. The data were collected from 161 (%51) administrator questionnaires and 644 (%16) teacher questionnaires in 68 of 129 public primary schools. While school administrators? attitudes towards computer technology were evaluated, a questionnaire described as ?school administrators? attitudes towards computer technology? developed by Altun (2002) was used in the study for gathering data. W hile school principals? and teachers? usage level of computer technology was evaluated, the study was examined that called ?Developing Technology Training for Principals? which was developed by A. Heaton and Lisa A. Washington. A scale called ?Technology Survey for Principals? was developed by these researchers. In the scale, it was questioned how often used word-processing, spreadsheet, data-base, presentation-graphic, email and internet applications in administration. The data and analysis were processed by SPSS. Frequency, percentage, means, standard deviation, LSD and one-way ANOVA tests were used in analyzing to define computer literacy level and attitudes towards computer technology. The statistically significant level was 0,05. As a result of the study, primary school administrators? attitudes towards computer technology were found `very high? about technology and development, technology use, technology administration and acceptance. Their attitudes about pursuing and interest in technology, technology phobia were in `high? level. There was a significant difference in their computer literacy level between school administrators and teachers about using internet, word-processing, data-base, presentation, email, internet applications. In all levels, administrators use computer applications more than teachers. It was examined that primary school teachers use internet, word-processing and e-mail applications in average, excel and presentation softwares in `low? level, data-base applications in `very low? level. It was also examined that school administrators use internet applications in `very high? level, word-processing and e-mail applications in `high? level, excel softwares in average, data-base and presentation softwares in `low? level.