İlköğretim matematik dersi öğretim programı 3?5.sınıf sayılar öğrenme alanı kazanımlarının NCTM-Singapur standart ve kazanımlarına göre değerlendirilmesi
Evaulation of numbers learning area objectives in grades 3rd to 5th in primary school mathematics education program according to NCTM standards and singapore objectives
  1. Tez No: 226896
  2. Yazar: GÖZDEGÜL ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışma, İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı (İMDÖP) 3?5.sınıf sayılar öğrenme alanı kazanımlarının, NCTM A?5.sınıf sayı-işlem standartları ve Singapur İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı (SİMDÖP) kazanımları ile örtüşüp örtüşmediğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.NCTM'nin yayınlamış olduğu Principles and Standards for School Mathematics (PSSM) A?5.sınıf sayı ve işlem standartları içerik analizine tabii tutularak 3 ana kategori 29 alt kategoriye ayrılmıştır. 29 alt kategorideki standartlara ulaşmak için davranışlar belirlenerek analiz alt birimleri elde edilmiştir. İMDÖP 3?5.sınıf sayılar öğrenme alanı kazanımları açıklamaları ve etkinlikleri dikkate alınarak 29 alt kategoriye yerleştirilmiştir. Her bir kazanım, kategorilerdeki analiz birimleri esas alınarak analiz edilerek PSSM standartları ile örtüşüp örtüşmediği belirlenmiştir. PSSM de sınıf düzeyleri sayı sınırlamasını belirtmek amacıyla Michigan Eyalet kazanımları da analize dâhil edilmiştir. İMDÖP kazanımlarının SİMDÖP kazanımları ile örtüşüp örtüşmediği belirlenmiştir. 16 matematik eğitimcisinden alınan uzman görüşleri doğrultusunda kategorilerin geçerlilik ve güvenliği saptanarak gerekli düzeltmeler yapılmıştır.Araştırmanın sonunda, İMDÖP 3?5.sınıf sayılar öğrenme alanı kazanımlarının PSSM A?5.sınıf sayı ve işlem standartları ile tamamen örtüşmediği, SİMDÖP kazanımları ile de biçimsel olarak örtüştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine whether the objectives of numbers learning area in grades 3rd to 5th in the Primary School Mathematics Education Program (PSMEP) are in accord with NCTM K?5 number-operation standards and objectives of Singapore Primary School Mathematics Education Program (SPSME).Principles and Standards for School Mathematics (PSSM) K-5th class numbers and operations standards which was published by NCTM was divided into 3 main categories and 29 sub-categories by applying content analysis. Analysis sub-units have been obtained by determining the behaviors in order to achieve the standards in 29 sub-categories. Objectives of PSMEP grades 3rd to 5th numbers teaching area have been placed into 29 sub-categories by taking the explanations and activities into consideration. Each objective has been determined whether it complies with PSSM standards on the basis of analysis units in the categories. In order to state the class level number restrictions in PSSM, Michigan State objectives have also been included in the analysis. The objectives of PSMEP have been determined whether they are in accordance with the objectives of SPSME. In the light of the expert opinions taken from 16 mathematics educator the validity and the reliability of the categories were checked and corrections have been made according to these findings.At the end of the research, numbers learning area objectives in PSMEP grades 3rd to 5th have been found not to be completely in accord with PSSM K?5 grades number and operation standards and found in formal accord with SPSME objectives.