Banka denetim komitelerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirmedeki etkinlikleri
The efficiency of bank audit committees in fulfilling their duties and responsibilities
  1. Tez No: 226915
  2. Yazar: BAYRAM AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın konusu, bankalarda oluşturulan Denetim Komiteleri'nin görev ve sorumluluklarını yerine getirmedeki etkinliklerinin araştırılmasıdır.Araştırmanın amacı, banka Denetim Komiteleri'nin görev ve sorumluluklarının etkin olarak yerine getirilip getirilmediği hususunun bankalarda çalışan müfettiş, iç kontrolör ve iç denetçilerin görüşleri alınarak ortaya konulmasıdır.Araştırmada, alan araştırması yöntemi seçilmiş olup araştırma ile ilgili veriler anket uygulanarak toplanmıştır. Araştırmanın evrenini ise, Türkiye Bankalar Birliği'nin üye bankalar listesinde yer alan 24 adet mevduat bankası oluşturmaktadır. Ankete, 3 adet kamusal sermayeli mevduat bankası, 4 adet özel sermayeli mevduat bankası ve 3 adet Türkiye'de kurulmuş yabancı bankada çalışan müfettiş, iç kontrolör ve iç denetçi katılım sağlamış olup anket fiilen 75 kişiye uygulanmıştır.Yapılan araştırma sonucunda, iç kontrol ve iç denetim personelinin bankalarındaki Denetim Komitesi'nin görev ve sorumluluklarını etkin olarak yerine getirdikleri fikri öne çıkmakla birlikte banka Denetim Komiteleri'nin etkinliklerinin daha da artırılmasının yararlı olacağı görüşüne varılmış ve bu amaçla bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to analyze the efficiency of the Audit Committees which were formed within the banks, in fulfilling their duties and responsibilities.The aim of the research is to manifest whether the duties and responsibilities of bank Audit Committees are fulfilled, via taking opinions of the comptrollers, internal comptrollers, and internal inspectors.Field study method was used in the research, and the data regarding the research were collected through survey. The universe of the research is 24 deposit banks that are listed in the Turkish Banking Association member list. Comptrollers, internal comptrollers and internal inspectors from 3 public capital deposit banks, 4 private capital deposit banks and 3 foreign banks founded in Turkey participated in the survey, and the survey was practically applied to 75 persons.As a result of the research, it was concluded that, it would be beneficial to improve the duties and responsibilities of the bank Audit Committees, even though it was asserted that the internal comptrollers and internal inspectors fulfil the duties and responsibilities of the Audit Committees in the banks; and some suggestions were made within this context.