Mitat Enç'in hayatı ve eğitim anlayışı
The life of Mitat Enç and his educational view
  1. Tez No: 226916
  2. Yazar: A. TOLGA KÜÇÜKAHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında, özel eğitim alanının Türkiye'deki önemli ismi Mitat Enç'ın hayatı, eserleri, bilim adamı kişiliği, eğitim ve özel eğitim ile ilgili görüş ve teklifleri incelenmiştir.Mitat Enç; araştırmacı, bilim adamı, eğitimci ve idareci olarak Türkiye'de özel eğitim sahasında önemli bir yere sahiptir. Bu durum gerek bilimsel, idarî veya başka amaçlarla düzenlenen sempozyum, panel ve toplantılarda yaptığı konuşmalar, katıldığı müzakereler, sunduğu pratik öneriler, yazdığı makale ve kitaplarında ortaya koyduğu fikir, eleştiri, bilimsel-metodik değerlendirme ve sonuçlar; gerekse de idarî üst makamlara diğer uzmanlarla beraber sunduğu değerlendirme ve teklifler incelendiğinde açıkça görülmektedir.Bu araştırmanın genel amacı, Mitat Enç'in eğitimsel görüş ve uygulamalarını incelemek, dönemin eğitimsel görüş ve uygulamaları içerisinde değerlendirmektir.Mitat Enç'in yaşantısı ve uygulamaları günümüz uygulamalarını yönlendiren eğitimde karar verme durumunda olanlara bir ölçüde yardımcı olabilmesi açısından önemlidir.Bu tez çalışmasında bu kapsamda gerçekleştirilmeye çalışılmış ve başarılı olduğu takdirde bundan sonraki çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır.Bu araştırma geçmişe yönelik bir çalışmadır. Araştırma amaçlarına uygun olarak veriler elde etmek için genel tarama yöntemlerinden tarihsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada, alan yazın taraması yapılarak Mitat Enç'in hayatı ve eğitim görüşü belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çerçevede mevcut veriler incelenerek Mitat Enç'in kendi düşünceleri ve yazdıkları da ele alınarak bir senteze ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The life, works, the scientist personality, the educational and special educational opinion and tecniques of Mitat Enç, who is the best importart person in the field of special education in Turkey, has been researched in this thesis.Mitat Enç has an important place in the field of special education in Turkey as a researched scientist, educationalist and administrator. This situation is obviously seen both through his speechs at symposiums, panels and discussions arranged for scientific, administrative and other purposes, the discussions he has joined, his practical succession presentations, his opinions, criticism, scientific-metodical evoluations and results in his articles and books; and through a research of his evalutions and tecniques he has presented to superior administative officials with other experts.The main aim of his study is to research the educational opinion and practices of Mitat Enç and compare them with the current ones.The life style and practices of Mitat Enç are important at the point of being able to asist the people who are at a decisive position in the field of education and who direct current practices.This thesis study has been tried to be carried out at that extent and it is aimed to offer a solution to the following studies if it becomes successful.This research has been carried out of years. Appropriate for the aim of the research, in order to collect data, historical method - one of the general scanning methods has been used. Filed transcript scanning has been done and Mitat Enç?s life style and educational opinion has been tried to be determined.Under these conditions, the existing data has been researched and Mitat Enç?s own thoughts and printed writings have been considered and the synthesis has been reached.