Sınıf öğretmenliği aday öğretmenlerinin profili (Ankara örneği)
The profile of the candidates of primary school teachers(Sample of Ankara)
- Tez No: 226914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda okuyan öğretmen adaylarının sosyo- kültürel, demografik ve ekonomik yapılarını tanımlamak ve mevcut profillerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın öğretmen yetiştiren kurumlara ve öğretmen yetiştirme ile ilgili karar mekanizmalarına dönüt vermesi ve elde edilen veriler doğrultusunda hizmet öncesi alınacak kararlara yardımcı olması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.Araştırmada betimsel niteliktedir. Araştırmanın çalışma grubunu 2007-2008 eğitim öğretim yılında Ankara ili sınırları içinde Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı bulunan üniversitelerde (Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Başkent Üniversitesi) okuyan aday öğretmenler oluşturmuştur.Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının sanatsal ve kültürel ortamlarda bulunma sıklıklarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Cinsiyet profili açısından kız öğrencilerin sayısı erkek öğrencilerin sayısının iki katından fazladır. Genelde komşu illerden gelen öğrenciler üniversite tercihinde Ankara ilini kullanmışlardır. Gelir düzeyi bakımından orta düzeyde geliri olan ebeveynlere sahip olan öğretmen adaylarının sosyo kültürel faaliyetlere katılım oranları ise düşük seviyededir. Öğretmen adaylarının annelerinin büyük bir bölümü evhanımı iken babaları genelde işçi, çiftçi veya memurdur. Öğretmen adaylarının ebeveynleri genelde ilkokul mezunudur. Ayrıca üniversitede öğrencileri, üniversitede aldıkları eğitimi yeterli görmektedir.
Özet (Çeviri)
This research work has been performed to describe the socio-cultural, demographic and economic structure, and to reveal the present profile of the students that are studying at the Department of Primary School Teaching.The reseach is thought to be significant in giving feedbacks to the institutions that trains teacher and to the resolution mechanism that is related with teacher training and in being useful with the achieved data to be assistant to the desicion that would be taken before the service.The research has a descpritive feature. The working group of the research consists of the students that are studying in the Department of Primary School Teaching in 2007-2008 education and teaching term in the province of Ankara Universities. (University of Ankara, Gazi, Hacettepe and Başkent)According to the datas achieved, the candidates of teachers have been concluded to have medium level in taking part in an artistic and cultural occasions. In respect to gender profile, the number of female students are more than the doubled number of male students. Generally the students coming from the border provinces have selected Ankara for their University preference. The candidate of teachers?, who have a moderate level parents in viewpoint of income level, participation into the socio-cultural facilities are in nominal level. While majority of the candidates of teachers? mothers are housewife, their fathers are generally laborer, ploughman or civil servant.The candidate of teachers? parents are generally graduated from primary schools. Besides, the university students regard the achieved education from universities adequate.