Öğretimde öğrenme stratejilerinin kullanımının öğrencilerin akademik başarıları, hatırda tutma düzeyleri ve derse ilişkin tutumları üzerindeki etkisi
The effects of teaching learning strategies in education on students academical success, level of retention and their attitudes towards lessons
- Tez No: 226932
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, öğretimde öğrenme stratejilerinin kullanımının öğrencilerin akademik başarıları, hatırda tutma düzeyleri ve derse ilişkin tutumları üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Araştırma deneme modellerinden öntest ? sontest kontrol gruplu modele uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak İlköğretim 5.sınıf ?Toplum İçin Çalışanlar? ünitesi başarı testi, Sosyal Bilgiler dersi tutum ölçeği, öğrenme stratejilerinin öğretilmesi amacıyla hazırlanan ders planları ve ünite ile ilgili metinler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular SPSS paket programından yararlanarak çözümlenmiş, grupların ortalama puanları ile puan dağılımlarının standart sapmaları hesaplanmıştır. Grup içi ve gruplararası karşılaştırmalarda t testinden yararlanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak .05 güven düzeyi benimsenmiştir. Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: İlköğretim 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde öğrenme stratejilerinin öğretildiği deney grubunda bulunan öğrencilerin akademik başarıları ile kontrol grubunda bulunan öğrencilerin akademik başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. İlköğretim 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde öğrenme stratejilerinin öğretildiği deney grubunda bulunan öğrencilerin derse ilişkin tutumları ile kontrol grubunda bulunan öğrencilerin derse ilişkin tutumları arasında anlamlı bir fark oluşmamıştır. İlköğretim 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde öğrenme stratejilerinin öğretildiği deney grubunda bulunan öğrencilerin hatırda tutma düzeyleri ile kontrol grubunda bulunan öğrencilerin hatırda tutma düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the use of learning strategies in education on students? academical success, their level of retention, and their attitudes towards the lesson were investigated. This study was conducted among experimentation models as an experimental study with pre-test, post-test and with control group. The achievement test of the unit of ?Community Workers?, attitude scale for Social Studies lesson, lessons plans that are designed with the aim of teaching learning strategies, the texts about the unit of ?Community Workers? were used as data collection method. The results of the data were examined by using SPSS and means, distributions and standard deviations of groups were analyzed.