Balık çiftliklerinin çevreye ve Türk turizmine etkileri
Effects of fish farms on environment and tourism of Turkey
  1. Tez No: 226931
  2. Yazar: SERPİL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Turizm, Çevre Mühendisliği, Aquatic Products, Tourism, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye ekonomisi açısından büyük öneme sahip su ürünleri ve turizm sektörlerinin aynı ekolojik ortamda birbiriyle etkileşim içinde olması kaçınılmazdır. Özellikle turizmle aynı ortak çevreyi kullanan, son birkaç yıldır hızlı bir gelişme gösteren akuakültür faaliyetleri içerisinde balık üretim çiftliklerinin direkt ve indirekt anlamda önce çevreye ve daha sonra da turizme olan etkileri incelenmiştir.Denizlerde kıyıya yakın bölgelerde kurulan balık üretim çiftlikleri için uygun olan alanlar aynı zamanda önemli turizm destinasyonlarıdır. İki sektörün birbirine bu denli yakın olması çatışmaları gündeme getirmektedir. Son yıllarda su ürünleri sektörünün hızla gelişmesi nedeniyle kıyı bölgelerinde yapılan balık üretim faaliyetlerinin sonucunda oluşan çevresel etkiler araştırılmış; turizm sektörü açısından hayati önem taşıyan ve sektör tarafından doğal bir sermaye olarak kullanan aynı çevreyi ve dolayısıyla turizmi ne denli etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aquaculture and tourism sectors that?s important for Turkish economy are in case of interaction on common environment.Especially, there is growing in coastal aquaculture activities increasingly in recent years. At this work, direct and indirect effects of the fish production farms to environment and tourism are researched on coasts.The avaliable areas for coastal aquaculture are most important for tourism destinations at the same time. Therefore this is disagreement between this two sectors.At this work, the sources of conflict between tourism and aquaculture sectors are researched and offered suggestions on this subject.