Kurum kültürü-performans yönetim sistemi ilişkisi ve bir alan araştırması
Explicating the relation between institution?s culture and performance management system
  1. Tez No: 226959
  2. Yazar: BİLAL SUCUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM KİRTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
?Kurum Kültürüyle Performans Yönetim Sistemi Arasındaki ilişkiyi irdelemek? olarak şekillenmiş olan çalışma, üç ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde kurum kültürü üzerinde durulmuş, kurum ve kurum kültürü kavramlarının açıklanmasına yer verildikten sonra konuyla ilgili yapılmış araştırmalardan yola çıkarak kurum kültürü modellerine değinilmiştir.İkinci bölümde ise Performans Yönetim Sistemi olgusu tüm yönleriyle ele alınmıştır. Performans yönetim sistemini oluşturan performans değerlendirme sistemi ve performans değerleme sisteminin işleyişi, kurumlara uygulanması, uygulama sürecinde kurumda yapılacak çalışmalar ele alınmıştır.Uygulama kısmında Halk Bankası çalışanlarının tamamına yönelik anket tekniği kullanılmış, kurumun kültürel yapısı analiz edilmiştir. Yapıcı tarz bir kültüre sahip olan Halk Bankasında mevcut uygulanan sistemin performans artırıcı özellikte olmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen kültürel yapıya uygun performans yönetim sistemi modeli önerilmiştir. Ayrıca kurum içerisinde farklı demografik özeliklere sahip çalışanların kültürel farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study which is formed as `Explicating The Relation Between Institution?s Culture And Performance Management System?, is separated into three main parts. The first part of the study is focused on the institutional culture. After briefing the culture and institutional culture concepts, institution?s culture models are summarized, referring to the several research on this subject.In the second part, performance management system is discussed in all aspects. Performance evaluation system which is constituted of performance management system, process of performance evaluation system and adapting the performance evaluation system to the institution are discussed.In the application part of the study, institution?s cultural structure is analyzed using the results of the survey application to whole Halkbank personnel. The present system was determined as not expanding performance of the institution, therefore necessary performance management system model is advised for the constructive HalkBank?s culture. Moreover, the demographic characteristics, cultural differences of the personnel are examined in this study.