Doğrudan dış yatırım yapan Türkiye kökenli firmaların eski Yugoslavya Cumhuriyetlerindeki faaliyetlerini etkileyen faktörlerin analizi: Bosna Hersek örneği
Analysing of the factors that are affecting the activities of the Turkish foreign direct investor companies in former Yugoslavian Republics: An example and Herzegovina
  1. Tez No: 226961
  2. Yazar: A. EMİN SERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Günümüzde yaşanan küreselleşme süreci nedeniyle hem uluslararası mal akımları hem de uluslararası sermaye akımları açısından ülkeler daha fazla birbirlerine bağımlı hale gelmişlerdir. Gerek gelişmiş ülkeler gerekse gelişmekte olan ülkeler mali piyasalar üzerindeki kısıtlamaları kaldırarak dünya piyasaları ile entegrasyona gitmek istemekte ancak bu durumda uluslararası bir denetime tabi olmadan ülkeye giren ve çıkan yabancı fonlardan dolayı mali krizlere yenik düşmektedir. Bu yüzden uluslararası sermaye akımları içinde doğrudan dış yatırımlar ekonomik kalkınma için tercih edilmektedir.Bu çalışmanın amacı, doğrudan dış yatırım yapan firmaların faaliyetlerini etkileyen faktörlerin Türkiye kökenli firmaların Eski Yugoslavya Cumhuriyetlerindeki faaliyetlerini ne derece etkilediğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, önceden belirlenen faktörlerin Türkiye kökenli firmaların doğrudan dış yatırımlarını etkileme durumlarını analiz etmek maksadıyla bir anket formu hazırlanarak Bosna Hersek'te faaliyet gösteren firmalara uygulanmıştır. Araştırma kapsamında uygulanan anket formları ile firma sahiplerinin, kültürel faktörler, endüstriyel faktörler, girişimcilik ile ilgili faktörler, karşılaşılan zorluklar ile ilgili faktörler, beklentilerin karşılanma düzeylerine ait faktörler, karşılaşılan sorunların çözüm yollarına ilişkin faktörler, politik faktörler ve doğrudan dış yatırımı etkileyen genel faktörler hakkındaki görüşlerinden yararlanılarak bir faktör analizi yapılmış ve analiz sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our rapidly changing global world; nations not only develop close bounds of good import-exports, but also global nation incomes. The developed countries and also the developing countries try to get into and integrate with the global, world market, but those which get into this process without a foreign check get into money crisis because of the foreign foundations. Because of this reality foreign direct investments are preferred.The aim of this study is to find out the effects on the activities of the Turkish foreign direct investor companies in Former Yugoslavia. Firstly, an interview is prepared to analyze the affectivity degree of previously chosen factors to Turkish foreign direct investor companies in Former Yugoslavia and applied to those companies in Bosnia and Herzegovina. After this stage of the research, an analysis has been made with the helps of the opinions of Turkish foreign direct investor companies about economic factors, cultural factors, industrial factors, entrepreneurship factors, factors about difficulties, factors about expectations, factors about solutions of the problems, politic factors and other factors.