Marka kavramı ve küresel markalar yaratmada turquality'nin önemi üzerine bir araştırma
The brand concept and a research on the importance of turquality in creating global brands
- Tez No: 227011
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Marka bir işletmenin ürün veya hizmetlerini diğer işletmelerinkinden ayırt etmeye yarayan isim, terim, tasarım, sembol veya diğer özellikler olarak tanımlanmakta olup, günümüzde marka kelimesi bu tanımdan çok daha fazlasını ifade etmektedir. İhracatta marka ise, ülkeye giren döviz miktarını artırdığı gibi gerek işletmenin gerekse de ülkenin rekabet gücünü artırmaktadır. Fason üretim yapmak yerine dünya çapında markalı ürünler üretip ihraç etmek ülkeye giren döviz miktarını katlanarak artırmaktadır.Bu bağlamda, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality projesi, uluslararası pazarlarda olumlu Türk Malı imajı oluşabilmesine katkıda bulunmak üzere, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından uygulamaya konulmuştur. Turquality, ?10 yılda 10 dünya markası yaratma vizyonu? ile markalı ürün ihracatını artırmayı hedeflemektedir.Tez kapsamında, Turquality programı dahilindeki işletmelerin üst düzey yöneticilerinin Turquality'e yaklaşımlarını belirlemek üzere uygulanan anket çalışması sonucunda, sözkonusu işletmelerin Turquality programı sayesinde birer küresel marka olabileceklerine ve markalı ürün ihracatlarını arttırabileceklerine dair olan inançlarının kuvvetli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Turquality programına yeni sektörlerin dahil edilmesinden sonra, hazır giyim haricindeki sektörlerin ihtiyaçlarına göre yeniden revize edilmesi yönündeki ihtiyaç saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brands can be defined as a name, term, design, symbol or any other feature that identifies one seller's goods or services as distinct from those of others. But in today?s globalised world brand means much more than this definition. Exporting branded products increases not only the foreign cash flow into the country but also the competitive advantage of the country. Producing and exporting world wide branded products instead of contract manufacturing, increases the foreign cash flow into country much more times.In this context, Turquality, the first and unique state supported branding project in the world, is embarked by Undersecretariat of the Prime Ministry for Foreign Trade and aims to upgrade the international image of Turkish-made products. Turquality?s vision is ?to create 10 global brands within 10 years? and hence to boost branded product exports.The aim of this thesis is to determine firms? high-level administrators? approach to Turquality programme. For this reason a questionnaire is developed and applied to Turquality brands? high-level managers. As a result it is found out that managers strongly believe that by Turquality support their brands will be global brands and their branded-product export will increase. Besides, the need for revising the Turquality programme according to the requirements of sectors other than ready-made clothing industry is determined.