Türkiyedeki modernleşme sürecinde müzik
Music during the modernization period in Turkey
  1. Tez No: 227019
  2. Yazar: MÜMTAZ LEVENT AKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Müzik, Siyasal Bilimler, Public Administration, Music, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
?Türkiye'deki Modernleşme Sürecinde Müzik? , Başlıklı bu tezin amacı; Türkiye'de demokrasinin gelişimi sürecinde hayatın her alanına nüfuz etmiş Türk Modernleşmesi süreci içerisinde müzikte yaşanan değişimlerin ve bu değişimlerin etkilerinin incelenmesidir. Müzikte yaşanan değişimler Osmanlı'dan başlayarak incelenmiş, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrasında müzikte bir dönüşüm ön gören ?Milli Müzik? anlayışı ve politikaları kapsamlı olarak ele alınmıştır.Müziğimizde Modernleşme, müziğimizin form değiştirerek batılılaşması talebi ve bu talep doğrultusunda bestecilerin ve dinleyicilerin müzik anlayışlarındaki değişim sürecidir. Müziğimizde modernleşme, Cumhuriyet öncesi döneme bakıldığında ideolojik bir talep olmanın dışında, edinilen ?batı müziği? dinleme alışkanlığı ve zevkinin bir sonucudur. Osmanlı döneminde müzikte yaşanan değşim toplumu dönüştürmenin bir parçası değil, Osmanlı sarayının modernleşmesinin bir parçasıdır. Resmi ve milli müzik arayışı ve bu arayış sonucunda ortaya çıkan anlayışı benimsettirme politikaları ise kendiliğinden modernleşmeden ayrı, toplumu dönüştürme çalışmalarının bir parçasıdır. Müzikte modernleşme ve ?milli müzik? adına uygulanan politikalar çağdaş müzik eğitimini doğurmuştur. ?Milli Müzik? politikaları müzikoloji açısından teknik olarak olumlu sonuçlar vermiş ve bir ölçüde başarılı olmuştur. Toplum genelinde ise ?Milli Müzik? politikalarının başarıya ulaştığını söyleyemeyiz.Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Kavramsal Analiz başlıklı birinci bölümde ?Müzikte Modernleşme? ve ?Milli Müzik? kavramlarının anlaşılamsına aracılık edecek dört kavram üzerinden kavramsal bir analiz çerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Cumhuriyet öncesi dönemde yapılan müzikte modernleşme çalışmaları kapsamlı olarak ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde Cumhuriyet dönemi ?Milli Müzik? politikaları ve bu politikaların sonuçları ele alınmıştır. ?Milli Müzik? politikalarının müzik eğitimine yansımalarına da bu bölümde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis titled ?Music During The Modernization Period in Turkey? is to review changes in music within the Turkish Modernization process which has penetrated into every sphere of life during development of Turkish democracy and influences of said changes. Changes in music are reviewed beginning from the Ottoman Era. Pre-republican Period and ?National Music? understanding which aimed a transformation in music for Post-republican period are handled in a comprehensive manner.Modernization in our Music comprises request of Westernization through an adaptation process, and the change in musical understandings of composers and listeners. Modernization in our music is not only an ideological demand, but also a result of getting in the habit of and getting pleasure out of listening“Western Music”. Change in music within the Ottoman Era is not a part of transforming the society, but a part of modernization efforts of Ottoman aristocracy. On the other hand, official and national musical search, and policies of adapting the consequential understandings thereof are included by the efforts of transforming the society and are outside the province of natural modernization process. Contemporary music education is created by modernization in music and“national music”policies.“National Music”policies give birth to favorite technical results in terms of musicology, and hence they are successful to some extent.This thesis is composed of three sections. In the first section titled Conceptual Analysis; it is aimed to create a conceptual analysis framework on the basis of four concepts which will guide to understand notions of“Modernization in Music”and“National Music”. In the second section, modernization efforts in Pre-republican era are discussed comprehensively. In the third and last section, ?National Music? policies in Republican Period and consequences of these policies are handled. Furthermore, reflections of“National Music”policies on music education are also dealt in this section.