Mustafa Refik ve Divanı
Mustafa Refik and His Divan
  1. Tez No: 227027
  2. Yazar: HASAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmada Divan edebiyatının 19. yüzyıl temsilcilerinden Refîk'in, divanının transkripsiyonu ve tahlili yapılmıştır.Refîk İstanbul'da doğmuş, hayatını değişik memuriyet görevlerinden dolayı imparatorluğun birbirine uzak bölgelerinde geçirmiş bir Divan edebiyatı şairidir. Şiirleri divan şiir geleneğinin devamı tarzındadır. Kaynaklarda hayatı hakkında yeterli bilgi olmayan Refîk Alevi-Bektaşi zümreye mensup bir şairdir.Refîk divanının Süleymaniye Kütüphanesi, Hacı Mahmud Efendi Bölümü 5234 numarada kayıtlı nüshasından başka bir nüsha bulunamadığı için tezimiz tek nüsha üzerinden yürütülmüştür.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde Refîk'in hayatı ve edebi kişiliği kaynaklardan ve kendi şiirlerinden hareketle ortaya konulmaya çalışılmıştır.II. Bölümde divanda yer alan şiirler nazım şekillerine göre incelenmiştir. Bu bölümde şairin vezin, kafiye ve redif kullanımı örneklerle ortaya konulmuştur. Refîk'in dili ve şiirlerinde kullandığı atasözü ve deyimler açıklanmaya çalışılmıştır.III. Bölümde Refîk divanının metni ortaya konmuştur. Çalışmamızın son bölümünde ayrıntılı bir dizin verilmiştir.Sonuç bölümünde Refîk divanında karşılaşılan unsurlar genel hatlarıyla ortaya konulmuş ve çalışma tamamlanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Refîk2. Divan Edebiyatı3. Refîk Divanı4. Alevilik-Bektaşilik5. Hz. Ali ve On İki İmâm
Özet (Çeviri)
İn this work, the trancription and analysis of Refîk?s divan were introduced. Refîk was a repsesentative of the Classical Otoman Poetry in 19th century.Refîk was born in İstanbul and he spent his life in different parts of the empire because of his various office duties. His poems were continuation of the Classical Otoman Poetry tradition. İn the sources, there is not enough information about Refîk, who was a member of Alevi and Bektashi group, and his life.This work was carried out from the only one copy of which number is 5234, at the part of Hacı Mahmud Efendi, in Süleymaniye Library. Since another copy was not founded except it.This thesis had three parts. İn the fisrt part, it was mentioned about Refîk?s life and his literary personality thanks to the sources and his own poems.İn the second part, the poems in divan were examined according to their verse forms. İn this part, his using of meter and rhyme were introduced with examples. The proverbs and idioms in his poems were explained.İn the third part, the text of Refîk?s divan was introduced. İn the end of this work, there was a detailed index.İn the cocluding part, the elements in Refîk?s divan were explained in general terms and the work was accomplished.Key Words1. Refîk2. Classical Ottoman Poetry3. Refîk?s Divan4. Alevi and Bektashi Group5. Hz. Ali and twelve imam?s