Müziğin propaganda amaçlı kullanımı: Kürtçe şarkılar
Usage of music with the aim of propaganda
  1. Tez No: 227035
  2. Yazar: ERKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Müzik, Public Relations, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ŞAHİN Erkan, Müziğin Propaganda Amaçlı Kullanımı: Kürtçe Şarkılar, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008.Hedef kitle üzerinde düşünsel ve davranışsal anlamda istenilen yönde değişiklik yapmayı hedefleyen propaganda; siyasal ve ideolojik amaçlar taşıması, etik değerlere bağlı kalmayışı, acımasız oluşu gibi özellikleriyle reklâm, halkla ilişkiler ve tanıtım gibi diğer ikna edici iletişim türlerinden farklılık gösterir. Propagandada yalan, korku, şiddet, dedikodu, rüşvet gibi enstrümanlar kullanılarak her ne pahasına olursa olsun hedef kitle iknaya çalışılır. Geçmişten günümüze farklı türlerine şahit olduğumuz propaganda bu maksatla müzikten de yeterince faydalanmıştır.Çalışmada; propaganda kavramı irdelenerek sanatsal bir etkinlik olan ve akıldan çok duygulara hitap eden müziğin dünyada propaganda maksatlı kullanımına değinilmiş, PKK terör örgütünün Kürtçe şarkılar aracılığıyla hedef kitlelerini nasıl etkilediği incelenmiştir.Araştırma, silahlı eylemlere nazaran ikinci planda kaldığı için önemi pek hissedilemeyen ancak mevcut terörist kadroların muhafaza edilmesiyle yeni kadroların katılımının sağlanmasında büyük önemi olduğunu düşündüğümüz propaganda maksatlı Kürtçe müziğin olumsuz etkilerinin ortaya konulması maksadıyla yapılmıştır.Araştırmada; literatür tarama tekniği kullanılarak propaganda ve müziğin propaganda maksatlı kullanımına değinilmiş, belirlenen kriterler çerçevesinde belirli sayıda Kürtçe şarkı Türkçeye çevrilerek analizi yapılmıştır. Yapılan analizde; militan, sempatizan, tarafsız ve düşman olarak gruplandırabileceğimiz hedef kitlelerin terör örgütünün istediği yönde etkilenmek istendiği, korku, intikam, tahrik, milliyetçilik gibi duygulara seslenilerek terör örgütünün kendisine meşruiyet kazandırmaya çalıştığı görülmüştür.Yapılan bu tezin terörle mücadelede farklı noktalara dikkat çekmesi açısından önemli olduğu değerlendirilmektedir.Anahtar Sözcükler1.Propaganda2.Kürtçe Müzik3.PKK4.İkna5.Hedef Kitle
Özet (Çeviri)
ŞAHİN Erkan, The Usage Of Music With The Aim of Propaganda: Kurdish Songs, Master Thesis, Ankara 2008Propaganda that aims making changes in behaviorial and cognitive way on target group differs from the other persuading comminication types such as advertisement, public relations. The most important thing in propaganda is to persuade the target group by using the instruments such as lying, fear, violance, gossip and bribe ant whatever it costs isn't important. Propagand which we know different types so far, has used music with the same aim.In research the propagand concept and the usage of music with the aim of propaganda that address senses more than intelligence was examined. Moreover ıt was investigated how PKK has been influencing the groups by the means of Kurdish songs.The research was made with the aim of revealing the negative impacts of Kurdish music used weth propaganda aim on which we know the importance of protecting current terrorist staff and providing new joiners altough it is thought less than actions with weapon.In research propaganda and the usage of music with propaganda aim was told by using the litarature scanning technique and some Kurdish songs were translated into Turkish in the frame of certain criterias. In the song analyzis it is seemed that the target groups which we can categorize into militan, fan, objective and enemy were wanted to be affected and PKK tries to gain lawfulness by addressing the senses such as nationalism, revenge, fear and provacation.It is evalvated that the thesis is important because of drawing attention to different ways in struggling terror.Key Words1. Propaganda2. Kurdish Music3. PKK4. Convince5. Target Group