Temerrüt olasılığının tespitine yönelik ampirik bir çalışma
An empirical analysis to predict the probability of default
- Tez No: 227046
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kredi risk ölçümü, reel ve mali piyasaların genişlemesi ve finansal ürünlerin çeşitlenmesiyle birlikte, son 25 yıldır oldukça önemli hale gelmiştir. Bu çalışma ile Basel II uygulamalarına göre KOBİ'lerin kredi değerliliğinin tespiti ve derecelendirmesinin yeri incelemektedir. Çalışmanın amacı, temerrüt olasılığı tahmininde kullanılan istatistiksel modellerin değerlendirilmesi ve logit istatistiksel yöntemi yardımıyla KOBİ'ler için bir temerrüt olasılığı tahmin modeli geliştirilmesidir. Model ile temerrüt olasılığını açıklayacak finansal oran değişkenlerinin tespit edilmesi ve belirlenen değişkenlerin marjinal etkileri ile esneklik katsayıları yardımıyla yorumların yapılması amaçlanmıştır. Belirlenen finansal oran ve muhasebe bilgilerine İsveç imalat sanayisinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin verileri kullanılarak ulaşılmıştır. Analiz verileri 2002-2006 yıllarında geçekleşen iflas olaylarını içermektedir. Ampirik bulgular ile İsveç imalat sanayisinde yer alan KOBİ'ler içinde iflas edenlerin; öz sermayesi negatif olan, faiz harcamaları karşılama gücü düşük, varlıkları içinde likit değerleri ve aktif varlıklarının değeri ile maddi olmayan varlıklarının payı düşük olan, dış kaynak finansmanı özellikle de kısa vadeli borç tutarı daha yüksek olan işletmeler olduğu sonucu çıkarılmıştır. Model istatistikleri temerrüt olasılığını tahmin etmek üzere belirlenen modelin anlamlı ve başarılı olduğu sonucunu vermiştir.Anahtar Sözcükler1.Kredi Riski2.Temerrüt (İflas) Olasılığı3.KOBİ4.Finansal Oranlar ve Muhasebe Verileri5.Logit Model.
Özet (Çeviri)
Credit risk measurement has become attractively important during the last 25 years in response to the rapid developments of commercial and financial markets and the increase in the number of financial products. This study examines the importance of the prediction of credit worthiness of SMEs (Small and Medium Sized Enterprises) with the aid of the implementations of Basel II. This paper aims to observe the statistical models of probability of bankruptcy prediction and employ such a prediction model for SMEs by using logit statistical method. The purpose of the model is to determine the financial ratios explaining the probability of bankruptcy; then to interpret the effects of ratios by estimated marginal effects and elasticities. The data used in the analysis includes the bankruptcy events occurred in years: 2002-2006. Empirical results point out that SMEs of Swedish manufacturing industry which are likely to go bankrupt have negative equity; lower power of interest coverage; lower liquid assets, intangible assets, and overall assets; while having higher debt, especially current liabilities in their financial structure. The test statistics show that the estimated logit model in order to predict probability of bankruptcy is statistically significant and successful.Key Words1.Credit Risk2.Default (bankruptcy) Probability3.SMEs4.Financial Ratios and Accounting Data5.Logit Model.