Kültürün seçmen davranışları üzerine etkisi (Ankara ili Sincan ve Ümitköy ilçelerinde yapılan bir uygulama)
The effect of culture on voters (This work was made in Sincan and Ümitköy regions at Ankara )
  1. Tez No: 227050
  2. Yazar: MERT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZCAN, Mert. Kültürün Seçmen Davranışları Üzerine Etkisi (Ankara İli Sincan ve Ümitköy İçlerinde Yapılan Bir Uygulama), Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008Ankara ili Sincan ve Ümitköy bölgelerinde yaşayan kültürün seçmen davranışları üzerine etkisini belirlemeye yönelik olarak yapılan bu çalışmada; Ankara metropolü içerisinde bulunan nispeten yaşayanların eğitim ve yaşam standartlarında farklılık olan ilçeler seçilmeye çalışılmıştır.Ümitköy ve Sincan ilçelerinde tesadüfî örneklem metodu ile seçilen 384 kişi ile yüz yüze görüşülmüş seçmenlere 23 sorudan oluşan bir anket formu uygulanmıştır.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kavramsal çerçevedir. Araştırma bulgularının yorumlanması açısından bu bölüm önem taşımaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında ise araştırmanın kurumsal temelleri belirtilmiştir. Bu bölümde araştırmanın evreni ve örneklemi ile literatür incelemesi kısımları bulunmaktadır. Araştırmanın son bölümünü ise alan araştırmasından elde edilen verilerin analiz ve sentezi oluşturmaktadır.Anahtar Sözcükler1.Seçmen Davranışları2.Politik Pazarlama3.Politika4.Kültür
Özet (Çeviri)
ÖZCAN, Mert. The Effect Of Culture On Voters ( This Work Was Made İn Sincan And Ümitköy Regions at ANKARA ), Master Thesis, Ankara, 2008Intention of this research, which was performed in the regions Sincan and Ümitköy of the city Ankara, is to determine the effect of culture on voters; living in districts that show relatively diversity in terms of standards of living and education, within metropolis of Ankara.By face to face interviewing in Ümitköy and Sincan districts, a poll that consists of 23 questions was applied on 384 people that were chosen by random sampling method.This study consists of three main parts. First part is the conceptional frame. This part has importance in terms of commentating of research evidence. In the second part, institutional basics of the research have been stated. In this part Environment of the research and literature examination sections exist. The last part is formed by analysis and synthesis of data which was acquired from area search.Key Words1.Voter Behaviours2.Political Marketing3.Politic4.Culture