Irak Kürt muhalefet hareketinin gelişiminde bölge ve bölge dışı ülkelerin etkisi
Regional and non-regional countries influence of the development of Iraqi Kurdish movement
- Tez No: 227052
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışmasında, Irak'ın kuzeyindeki bölgede ortaya çıkan Kürt hareketinin, bölge ve bölge dışı ülkelerle ilişkileri araştırılmakta ve bunun hareketin gelişimini nasıl etkilediği tespit edilmeye çalışılmaktadır. Kürt hareketinin dış etkilere açık olmasını, bölgenin tarihsel bir çatışma hattında olması gerekçesiyle destekleyen çalışma, esas olarak 1918?1975 dönemini kapsamaktadır. Kürt hareketinin yabancı devletlerle ilişkisi, her iki tarafın ihtiyaçları açısından ele alınarak anlamlandırılmaktadır. Tezin temel bulgusu, Kürt hareketinin Irak'ın kuruluş sürecinden 1975'e kadar olan dönemde yabancı devletlerin yoğun etkisine maruz kaldığı ve hareketin artan ve azalan dinamizminin dış etkenlere bağımlı olduğudur. Gerek Irak'a komşu ülkeler gerek Orta Doğu'ya nüfuz etme çabasındaki bölge dışı ülkeler, bu ülkeye yönelik dış politika çıkarlarını gerçekleştirmek için Irak Kürtlerinin merkezi yönetime karşı kışkırtılmasını maliyeti az ve başarı şansı yüksek bir araç olarak değerlendirmiştir. Bu ilişkiler ağında varlığını sürdüren Kürt hareketi, merkezi yönetimden daha fazla imtiyaz elde edebilmeye şartlanmış ve Irak Kürtlerinin ülkenin bütüncül bir parçası haline gelinmesi olumsuz biçimde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the relationship of Kurdish movement arisen in the northern region of Iraq with the regional and non-regional countries by trying to find out how this relationship influenced the development of the movement. The research supporting the idea that the Kurdish movement is open to foreign influences with the reason that the region is on a historical conflict line, covering mainly the period between 1918 and 1975. The relationship of Kurdish movement with foreign countries is interpreted evaluating the needs of both sides. The basic outcome of the research is that the Kurdish movement is exposed to intense influence of foreign countries in the period starting with the independence of Iraq until 1975 while increasing and decreasing dynamism of the movement is dependant on the foreign influences. Both the neighbouring countries of Iraq and the non-regional countries trying to penatrate in Middle East politcs have considered the agitation of Iraqi Kurds against the central government as the least-cost and probably the most successful means in order to realize their foreign policy interests towards this country. Surviving within this relations network, Kurdish movement is obssessed with the chance to obtain more previlege from the central government and becoming an integral component of the country has been affected negatively.