Geçici(ödünç) iş ilişkisi
Temporary (borrowed) business relationship
- Tez No: 227053
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, uluslararası alanda görülen rekabet bir çok alanı olduğu gibi çalışma hayatını da etkilemiştir. Yaşanan bu gelişmeler, çalışma hayatında esnekleşme olgusunu gündeme getirmiş ve esneklik temelli yeni iş ilişkilerinin doğmasını sağlamıştır. İşçinin iş sözleşmesi ile bağlı olduğu işverenle arasındaki sözleşmeyi sona erdirmeden, işin görülmesini talep hakkının geçici bir süreliğine bir başka işverene devredilmesi anlamına gelen geçici (ödünç) iş ilişkisi, bu yeni iş ilişkisi örneklerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Ülkemizde 1960'lı yıllardan itibaren uygulanmaya başlayan geçici (ödünç) iş ilişkisi, 1475 sayılı İş Kanunu hükümlerinin bu ilişkiye yönelik ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle A.B'ye uyum süreci kapsamında yapılan mevzuat çalışmaları ile 10 Haziran 2003 tarihli 4857 sayılı İş Kanunu ile yasal düzenlemeye kavuşmuştur. Geçici (ödünç) iş ilişkisi, yasal düzenlemeye yeni kavuşmuş bir kurum olduğu için konuyla ilgili çok fazla mahkeme kararı ve içtihat bulunmamaktadır. Yapılan bu çalışmada; öncelikle esneklik olgusu neden ve sonuçları ile birlikte ele alınıp incelendi. Daha sonra geçici (ödünç) iş ilişkisinin tanımlaması yapılarak, benzer hukuki kavramlardan farkları tespit edilerek kurulma koşulları, doğurmuş olduğu hukuki sonuçlar, sona erme koşulları ve geçici (ödünç) iş ilişkisi düzenlemelerine aykırılığın sonuçları ele alındı. Konuyla ilgili çalışma hayatında yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmeye çalışıldı. Bu doğrultuda; konuyla ilgili mevzuat hükümleri, yazılmış kitaplar, makaleler, mahkeme kararları araştırıldı. Yapılan inceleme sonucunda varılan sonuçlar, söz konusu üçlü ilişki içinde yer alan asıl işveren, geçici işveren ve işçi menfaatleri yönünden değerlendirildi.Anahtar Sözcükler1. Esneklik2. İşçi3. İşveren4. Ödünç5. Geçici
Özet (Çeviri)
Developments in the field of technology and competition in the international area has also affected business life as it did in several areas. These developments has revived the flexibility phenomenon in business life and provided new business relationships to arise based on flexibility. One of these new business relationship examples is the temporary (borrowed) business relationship which means the right of request for being done of the job is given to another employer temporarily without ending the agreement between the employee and the employer being depended on with a business agreement. The temporary (borrowed) business relationship has been applying since 1960s in our country and since the articles of Business Law No. 1475 could not meet the needs oriented to this relationship, it has had a legal arrangement with the Business Law dated 10th June, 2003 and numbered 4857 by means of legislation studies within the context of adaptation process to European Union. There are not many court decisions and case laws about this issue since the temporary (borrowed) business relationship is an institution which had a legal arrangement ne'Yly. In this study, the flexibility concept has primarily been discussed together with its reasons and results. Afterwards, the definition of temporary business relationship has been made and by determining its differences from similar legal concepts, founding conditions, legal results it may lead to,ending conditions and the results of contradiction with temporary business relationship arrangements have been argued. In addition, it has been tried to present suggestions for solutions to problems encountered in business life related to the subject. In this respect, legislations articles, written books, articles, and court decision about the issue have been researched. The conclusions arrived at the end of the research done have been evaluated in the form of benefits of actual employer, temporary employer, and the worker who placed inside the said triple relationship.Key Words1.Flexibility2.Employer3.Employee4.Temporary5.Borrowed