İçel ili tarım işletmelerinde örtü altı çilek yetiştiriciliğinin ekonomik analizi
Econamic analysis of strawberry production unde cover on the farms in İçel province
  1. Tez No: 22716
  2. Yazar: YÜCEL AKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dekara en yüksek net kâr, 6.887.149 TL ile plastik serada bulunmuş, bunu sırasıyla 992.118 TL ile. alçak tünel, 875.889 TL ile açık, 650.138 TL ile yüksek tünel, izlemiştir. Çilek üreticilerinin tesis aşamasından itibaren pazarlamaya kadar süren çeşitli aşamalarda gerek üretimin yapısından kaynaklanan, gerekse devletin konuya yeterince edilmemesinden ileri gelen bir takım sorunlarla karşı karşıya bulundukları belirlenmiştir. Bu sorunlar, direkt veya dolaylı olarak bölgede örtü altı yetiştiriciliğinin de gelişme göstermesini engellemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, various economic aspects of strawberry production under cover and in the open field were analysed comparatively in içel Province. Representing under cover production, three types of enterprises-low tunnels, high tunnels and plastic house were taken into coverage. For all types of production, the input require ments in the plantation period and production stages, yields, production costs, values of production and profits were determined and compared. Besides, marketing of straw berry at producer level and producer problems were also identified. The highest average yield per decare was found in plastic house with 3950 kg. After plastic house come low tunnel with 1657 kg, high tunnel with 1353 kg and open field with 1096 kg respectively. The lowest market cost per kg, which come into ex istence depending on the yield and the production costs, was found in the open field with TL 1131. After open field come plastic house with TL 1206, low tunnel with TL 1451 and high tunnel with TL 1770 respectively.The highest profit per decare was found at plastic house with TL 6.887.149. After plastic house come low tun nel with TL 992.118, open field with TL 875.889 and high tunnel with TL 650.138 respectively. It was determined that strawberry growers have many problems in various stages from plantation to market ing, which arising from structure of the production and due to indifference of the government to the subject. These problems also prevent the development of strawberry production under cover directly or indirectly in İçel Province.KEY WORDS : Strawberry, strawberry production under cover, economic analysis, input requirement, production cost, profit, marketing