John Kenneth Galbraith'ın iktisadi düşünceye katkıları üzerine bir değerlendirme
An assessment on the contributions of Galbraith to economic thougt
  1. Tez No: 227173
  2. Yazar: SEMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İktisadi düşüncenin gelişimine farklı boyutlarda katkı sağlayan çok sayıda iktisatçı vardır. Bu iktisatçılardan bazılarının katkıları devrimsel karakterde olmaktadır. Bazılarının ise, katkılarını tam olarak bu kategoriye koymak güç olsa da yaptıkları eleştiriler göz ardı edilemez. Galbraith bu anlamda çok önemli bir örnektir. Bu çalışmanın amacı Galbraith'ın iktisadi düşünceye katkılarını incelenmektedir. Bu amaçla yazarın kendi çalışmalarının yanı sıra literatürdeki John Kenneth Galbraith ile ilgili yazarların değerlendirmeleri, eleştirileri analiz edilmektedir. Sonuç olarak Galbraith'ın hiçbir iktisadi akıma tam olarak girmemektedir. Kendine özgü, kısmen devrimci ve reformcudur. Yerleşik iktisat düşüncesinin eleştirir ve özgün görüşler ortaya koymaktadır. Bütün bunlar değerlendirildiğinde Galbraith'ın iktisatçıların düşünce biçimini etkilediği söylenebilir. Literatürde Galbraith'ın katkılarının birçok çalışmaya ışık tutması ve yönlendirmesi bunun en güzel kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
There are so many economists who have contributed to economic thought at different aspect and different dimensions. Some of those mentioned economist made revolutionary contributions to economics thought. Unfortunately not all economists are in revolutionary category but again they achieved to make esteemed so that we cannot ignore their criticism. Galbraith is an important example of this category. Aim of this study is making an analysis of Galbraith?s contribution. To achieve this goal we did not just examine his own articles but also other we examine authors, whom related to Galbraith articles assessments and critiques. As a result of this examination, we failed to put Galbraith to a category in mainstream economics. He is partly revolutionary and reformist economist. He has ideas stemmed from hypothesis unlike to dominant economic thought. If we think all of these factors together, we can easily tell that he affected economists? way of thinking. The best proof of that is being guidance and also being a pioneer for many studies.